TDV KAGEM, gençlere yönelik yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde, Ankara Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi öğrencilerini “Kültürel Kimlik ve Medya” konu başlığı altında Yazar Betül Şatır ile bir araya getirdi.

İnsanların bugün, sosyal medya aracılığı ile kendini yeni, fakat bir o kadar da gerçek dışı bir kimlik arayışına sürüklemekte olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan Şatır, “Bugün, kendi inşâ etmediğimiz bir kültür ve bilgi dünyasının arkasından gidiyor ve kendi benliğimizden koparılarak ona hapsediliyoruz. Hayatta mutluluğu yakalayamamış; sanal dünyada mutluluk pozlarıyla bunu örtbas etmeye çalışan fenomenler batıdan kopyaladıkları merasimlerle bütün toplumu etkilemeye başladı. Hakikatin, zarafetin karşısında ezici bir güç ile bayağılığın, zevksizliğin de bulaşıcı bir şey olduğunu gördük böylece. “Görün beni”, “bakın bana”. Hatta “özenip iç geçirin bana” diye çığlıklar atan insanlarla doldu. Bu sebepledir ki sosyal medya bugün, samimiyet dediğimizin şeyin tam tersini sembolize etmektedir.

Sosyal medyada herkes “hiç değilim” diye bağırıyor. ‘Like’ peşinde koşanlar bütün özel alanları ortaya sermekten, sadece bedenlerini değil varlıklarının uzantısı olarak gördükleri çocuklarını bile bu ‘varoluş gösterisi’ nin malzemesi yapmaktan kaçınmıyor. Fakat bunu yaparken bir yandan da kişiyi baskı altına alarak kendisi için sürekli içerik üretmek zorunda kalan bir işçi haline getiriveriyor.

Medya hakikate meydan okumanın farklı bir boyutu haline gelmiş ve gücünü ısrardan almaya devam ediyor. Nasıl mı? Bir insana söylenen yalan sürekli tekrarlanırsa karşı taraf bir süre sonra o yalanın gerçekliğine inanmaya başlar. Bu da onun ısrarcılığının maalesef başarı ürünü olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Şatır son olarak gençlere, “Medyadan tamamen uzak kalmak mümkün değil. Fakat eğer bizler, uyutulmaya çalışılanların dünyasında biraz daha uyanık kalmak istiyorsak mutlaka çok okumalı ve araştırmalıyız. Eğer kişinin bir ayağı hakikate dayalı bilgi ile beslenmeye devam ederse o genci kolay kolay bu mecrada avlayamazlar” tavsiyesinde bulundu.