Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) “Geleneksel İslam Sanatları Sergisi”nin ikincisi, Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde (Saray Koleksiyonları Müzesi) Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından açıldı.

Serginin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam medeniyetinin sanata verdiği öneme işaret ederek, “Bizim medeniyetimiz sanata önem, değer veren bir medeniyettir. Bu da medeniyetimizin iki büyük kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’in ve Sünnet-i Nebevi’nin teşvikiyle bugünlere gelmiştir” dedi.

Yaratıcılığın Allah’a mahsus olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Tasvir etmek, Allah’ın güzelliğini kulunun üzerinde göstermesi de O’nun gücüdür. Allah Resulü Efendimiz de, ‘Allah güzeldir, güzeli sever’ buyurarak ümmetine güzelliği göstermeleri, sergilemeleri gerektiğini ve sürekli güzel işler yapmalarını tavsiye etmiştir. İşte şu anda o güzel insanların yaptığı güzel eserlerin arasındayız” diye konuştu.

Sergide eserleri sergilenen sanatçılara teşekkür eden Başkan Erbaş, “Allah onların emeklerinin amel defterlerine en güzel bir şekilde yazılmasını nasip eylesin. Çünkü onların gece, gündüz göz nuru dökerek meydana getirmiş oldukları bu eserler, hem bizim gönlümüzü, gözümüzü aydınlatıyor hem neslimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin sanata olan heveslerini, zevklerini artırıyor. Onların sanat zevklerinin ortaya çıkmasına vesile oluyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ hadisini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Sanatçılarımız yeteneklerini, kabiliyetlerini göz nuru ile, el emeği ile hem sergiliyorlar hem de insanların sanat ruhlarını tatmin etme noktasında büyük bir faydayı da meydana getirmiş oluyorlar. Bugün Mevlid gecesi, Allah Rasülü Efendimiz, ‘Allah güzeldir, güzeli sever’ buyurdu. Mevlid-i Nebi’nin sene-i devriyesinde onun hadis-i şerifinin bir tezahürü olarak bu güzel eserleri burada sergiledik. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürümüze, Kadın Aile ve Gençlik Merkezimizin bütün çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.”

Mevlid Kandili’ni tebrik eden Başkan Erbaş, “Mevlid geceniz mübarek olsun. Cenab-ı Hak bu Mevlid günlerinde Hazreti Peygamberin insanlığa kazandırdığı değerlere sahip olmayı ve bütün insanlara hatırlatmayı hepimize nasip eylesin” şeklinde konuştu.

“Ecdat mirası sanatlarımız gün geçtikçe revaç kazanmaktadır”

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat da, Vakfımız bünyesinde toplumumuzun bütün kesimlerine yönelik vermiş olduğu sosyal ve kültürel eğitim faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiren Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM)’in İslam Sanatları Sergisi gibi sanata ve sanatçıya dokunan güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyledi.

Sanatı, insanın kâinat gibi mükemmel bir eser karşısında hissettiği içsel duygunun dışa yansıması şeklinde tarif eden Polat, “İslam sanatları; ebru, hat, tezhip, minyatür aslında bizim ruhumuzun, inancımızın, geleneğimizin sanatlarıdır. Bunu seküler bir dünyada, gerçekten her şeyin dünyevileştiği bir dünyada yeniden insanların ruhuna takdim etmek, kadim geçmişimizin izinde canlı tutmak ihya etmek son derece önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Geleneksel sanatların kültürümüzde önemli bir yere sahip olduğunu ve dünya durdukça da bu önemini yitirmeyeceğine dikkati çeken Polat, şöyle devam etti:

“Belki de gün geçtikçe değeri daha da artacak ve bütün insanlığın gönlünde ma’kes bulacaktır. Ecdadımızın medeniyetlerini inşa ederken ortaya koyduğu sanatlar o kadar sağlam temellere dayanmıştır ki, Selçuklunun, Osmanlının inkırazından asırlar geçmesine rağmen sanatlarımız dimdik ayakta durmakta ve gün geçtikçe revaç bulmaktadır. Hepimiz biliyor ve inanıyoruz ki İslâm anlayışında en yüce sanatkâr Allah’tır. O’nun yaratması da güzellik ve mükemmelliğin tecelli etmesidir. Bugün burada her biri birbirinden kıymetli eserler üzerinden bu tecellinin yansımalarına müşahede ediyoruz.”

Konuşmaların ardından Başkan Erbaş, sergiyi gezerek sanatçılardan eserler hakkında bilgi aldı.

Sergide 200 eser yer alıyor

13 Kasım’a kadar sanatseverlerin ilgisine sunulan sergide; tezhip, hüsn-i hat, çini, minyatür, cilt, katı’, geometrik desenler ve ebru gibi toplamda 8 farklı sanat dalında 50 öğrenci ile 8 sanat hocasının yaklaşık 200 eseri yer alıyor.

TDV KAGEM sanat eğitmenleri ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları eserlerden oluşan sergi 8-13 Kasım tarihleri arasında pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Karma sergide; TDV KAGEM sanat eğitmenlerinden Mehmet Karslı, Semra Ata, Bekir Er, Gülay Arkün, Mine İnan, Gülten Aslantaş, Nuray Metin, Filiz Şenol, Rabia Nalkesen ve öğrencilerinin eserleri yer alıyor.

Programda ayrıca KAGEM Ney eğitmenlerinden Neyzen Tuba Alagöz’ün ney dinletisi de açılışa renk kattı.

‘Geleneksel İslam Sanatları’ sergisinin ilki, 21-25 Ekim tarihleri arasında Ankara Milli Kütüphane Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunulmuştu.