Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM)’in düzenlediği ‘Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’ Ankaralı sanat severlerin beğenisine sunuldu.

TDV Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, serginin açılışında yaptığı konuşmada, vakfın toplumun tüm kesimlerine yönelik sosyal ve kültürel eğitimlere devam ettiğini belirtti.

“İslam sanatları bizim ruhumuzun, inancımızın, geleneğimizin sanatlarıdır. Bu sanatları, her şeyin dünyevileştiği bir dünyada yeniden insanların ruhuna takdim etmek ve canlı tutmak son derece önemli.” diyen Polat, sergide emeği geçen sanatçılara teşekkür etti.

8 dalda yaklaşık 400 eser

TDV KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit ise KAGEM’in 10 farklı sanat dalında seminerler düzenlediğini, 2013’ten beri 5 bin 500 sanatsevere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Yavuzyiğit, serginin tezhip, hüsnühat, çini, minyatür, cilt, kat’ı, geometrik desenler ve ebru sanat dallarında 100 öğrenci ile hocalarının yaklaşık 400 eserinden oluştuğunu belirtti.

Ankaralı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş ile çok sayıda geleneksel sanatlara gönül vermiş usta öğreticiler ve öğrencilerde yer aldı.

Karma sergide; TDV KAGEM sanat eğitmenlerinden Mehmet Karslı, Semra Ata, Bekir Er, Gülay Arkün, Mine İnan, Gülten Aslantaş, Nuray Metin, Filiz Şenol, Rabia Nalkesen ve öğrencilerinin eserleri yer alıyor.

Programda ayrıca KAGEM Ney eğitmenlerinden Neyzen Tuba Alagöz ve öğrencilerini ney dinletisi de açılışa renk kattı.

21 Ekim’de açılışı yapılan ‘Geleneksel İslam Sanatları’ 25 Ekim tarihine kadar Ankara Milli Kütüphane Sergi Salonunda sanatseverler tarafından gezilebilecek.