TDV KAGEM ev sahipliğinde düzenlenen KALEM Söyleşilerinde yeni dönemin ilk konuğu; ‘Reis Bey’, ‘Kelebekler Sonsuza Uçar’, ‘Yalnız Değilsiniz’, ‘Kavanozdaki Adam’, ‘Sevda Kuşun Kanadında’ gibi film ve dizileriyle tanınan usta yönetmen ve senarist Mesut Uçakan oldu.

Uçakan, Türkiye’de bir dönem yaşanan olayların 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden ele alındığı yeni filmini “Beyaz Perdede Son Kare: Süveyda” isimli söyleşisi ile sinemaseverlere anlattı.

1970’li yıllarda bir kesim tarafından anarşiye kaymadan nasıl kültür ve sanatta var olma mücadelesi verildiğini ve Türk sinemasında kendi inançları doğrultusunda işler yaptıklarını belirten Uçakan, “Teknik ekibimiz, görüntü yönetmenimiz bile yoktu. O şartlarda biz 500 lira toplayarak filmler çektik ve yaptığımız filmler müthiş şekilde halk tarafından ilgi gördü” diye konuştu.

Uçakan, isim konusunda ince eleyip sık dokuduklarını belirterek filmin adını, kalpteki siyah nokta anlamına gelen “Süveyda” olarak belirlediklerini söyledi.

Bir Anadolu köyünde, 1940’lı yıllarda yasakların yaşandığı dönemde, 11 yaşındaki Hadim isimli karakterin hafız olma mücadelesini anlatan filmin çekimlerine değinen Uçakan, şu ifadeleri kullandı: “Mükemmel metafor sahneler var. Aynı zamanda küçük bir çocuğun Kur’an’ı öğrendikçe kafasındaki soruları çözme çabaları. O yüzden Kur’an’ın yüceliğini ve büyüklüğünü hissettiren, öteleri kurcalayan ve Kur’an’ı hissettiren bir film olsun istedim ama onu öyle bir dönemde anlatıyoruz ki yasaklar döneminde yani harf devrimi sonrası. 1928’de harf devrimi olmuş, 1932 Temmuz’unda Arapça öğrenim yasağı gelmiş ama pratikte Kur’an yasağına dönüşmüş ve sonra da ezan yasağı gelmiş. Bütün bunların köyde oluşturduğu travmaları naif bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz.”

Uçakan, Süveyda filmi ile yeni bir şeyler denemeye çalıştıklarını dile getirerek, “Çekime sığmayan, masada yapılması gereken çalışmalar da var. Bütün bunları göreceğiz ve inşallah güzel bir şey çıkarsa bunu biz önce festivallerle ulaştıracağız, sonra da vizyona girecek.” dedi.