Göç ve Manevi Destek Merkezi, Diyanet İşleri yönetiminde Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SDEM) işbirliğinde dualar ile hizmete açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi, Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla Ankara’nın Çankaya ilçesinde açıldı.
Prof. Dr. Erbaş, açılışta yaptığı konuşmada, son yıllarda başta Suriye olmak üzere bölgemiz ve dünya üzerinde yaşanan iç çatışmalar, savaş, terör olayları gibi sebeplerle ülkemize önemli bir göç hareketinin yaşandığını ifade ederek, “Başkanlığımız, son yıllardaki hizmet yelpazesine göçmenleri de eklenmiştir. Bu bağlamda 2017 yılında Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı kurulmuştur” dedi.
Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığının toplumun desteğe muhtaç dezavantajlı ve kırılgan kesimlerine manevi danışmanlık hizmetleri sunduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bu daire başkanlığı, aynı zamanda göçmenlerin toplumuzla barışık ve uyumlu yaşamalarına, şiddet ve terörden beslenen radikal akımlardan, zararlı ve istismarcı yapılardan korunmalarına gayret göstermektedir” diye konuştu.

“Eğitim faaliyetleri, dil ve meslek edindirme kursları düzenlenecek”

Başkan Erbaş, hizmete açtıkları Göç ve Manevi Destek Merkezi’nde, 10 adet derslik, toplantı ve konferans salonları, sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapılabileceği salonların bulunduğunu dile getirerek şöyle konuştu:
“Göç ve Manevi Destek Merkezi’nde Başkanlığımızın yönetiminde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bünyesindeki Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SODEM) işbirliğinde hizmet sunulacaktır. Başta göçmenler olmak üzere manevi desteğe muhtaç kesimlere yönelik ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte eğitim faaliyetleri, dil kursları, meslek edindirme kursları, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenecektir.”
Başkan Erbaş, Göç ve Manevi Destek Merkezinin hayırlara vesile olmasını temenni ederek, binanın Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür etti.

İçişleri Bakanı Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı konuşmada Göç ve Manevi Destek Merkezinin hem Türkiye’ye hem hedeflediği kitleye hayırlı ve uğurlu olmasını temennisinde bulundu.
Düzenli ve düzensiz göçün bundan sonra dünyanın kaderi olduğunu dile getiren Soylu şöyle devam etti:
“Irkçılığın yükselttiği anlaşılmaz ve katı duvarlarla aslında bugün insanlığı mahkum etmektedirler. Allah korusun endişem şudur, Avrupa’dan ve dünyadan esen rüzgârlar Türkiye’yi de böyle bir ırkçılığa mahkum etmesidir. Onun için bu merkezin çok büyük bir ehemmiyeti vardır. Biz Suriye’deki kardeşlerimize sırtımız dönemezdik, dönmedik. Allah’a şükür bütün dünyaya rağmen orada 4 bin kilometrekare bölgeyi huzura eriştirdik. Bugün açılışını yapmış olduğunuz kurumun mensupları da bugün orada var. Beş vakit ezan okuyorlar. Allah’a hamdolsun oradaki çocukları dinsiz yetiştirmeye, kendi inancından ayırmaya çalışanlara karşı sadece kendi anlayışımızda değil, dünyaya göstererek bir meydan okuma ortaya koyuyoruz. Bütün Türkiye’de bu nizamı sağlayan ve bu nizamı oluşturan bir anlayışı hep birlikte gerçekleştireceğiz. Burada bu kurumun açılmasının bizim açımızdan hele daire başkanlığı gibi sadece bunun üzerine yüklenen bir sorumluluk, bizim açımızdan da gayet memnuniyet vericidir. Allah razı olsun ve işin esası, özü tam anlamıyla yerine getirilmektedir.”
Programa, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı ile Dr. Burhan İşliyen, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Strateji Geliştirme Başkanı Mahmut Türk, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, TDV KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit, TDV KAGEM Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi Müdürü Muhammed Said Karadaş ve çok sayıda davetli katıldı.