Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM), her yıl ortak bir emeğin ürünü olarak gerçekleştirdiği Kocatepe Gençlik Fuarının kapılarını altıncı kez gençlere açtı.
Ankara Kocatepe Camii Fuar Alanında düzenlenen ve her yıl farklı temalar etrafında gençlerin bir araya getirildiği fuarda bu yıl “Kimlik, Şuur ve İstikamet” kavramları öne çıkarıldı.

Çok sayıda akademisyen, yazar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı fuarın açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından gerçekleştirildi.
Gençlik kelimesinin, her telaffuz ettiğinde içinin kıpır kıpır ettiren en güzel kavramlardan biri olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Erbaş, “Hele o genç, fıtrat doğrultusunda hareket eder ve kimliği, şuuru ve istikametini bu doğrultuda kullanırsa onun yeri bambaşkadır. Türkiye Diyanet Vakfı ve Başkanlığının en büyük vazifelerinden birisi kimlikli, şuurlu ve istikamet sahibi bir gençlik yetiştirmektir. O yüzden ahsen-i takvim özelliğimizi muhafaza etmenin yolları ne ise, o yoldan yürüyerek bunu yapmak istiyoruz” dedi.
Kendisinden emin olunan bir gençlik yetiştirmek istediklerinin altını çizen Erbaş, “Neşeyi ve huzuru Allah’a ibadette bulan bir gençlik yetiştirmek için kimliğini, şuurunu ve istikametini Kur’an’dan ve sünnetten alan bir gençlik yetiştirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Erbaş, geçen yıl yaptıkları faaliyetlere değinerek şunları kaydetti: “2018 yılında dedik ki kimliğini, şuurunu ve istikametini Kur’an’dan ve sünnetten alan bir gençlik yetiştirmek için Türkiye’de görev yapan 150 bin kadar görevlimizin her birine 10 gencimizi emanet ettik. Müftülüklerimiz 10 gencimizi bir imamımıza emanet edecek. Onun eğitimiyle, temel dini bilgileriyle, bursuyla, kursuyla ve diğer ihtiyaçlarıyla bir baba ve anne gibi onlarla ilgilenecek. 4-6 yaş grubu sınıflarımızın sayısını her gün artırıyoruz. Üçer binle başladık şu an 150 bini aştık.”
“Güvenilen insanlar olmak zorundayız”
Güvenilen insan olmanın önemine değinen Erbaş, “Dünyevileşme sürecini acımasızca yaşadığımız bu dönemde muhtaç olduğumuz en büyük haslet, güven meselesidir. Güvenilen insanlar olmak zorundayız çünkü biz müminiz. Mümin aynı zamanda güvenilen insan demektir.” diye konuştu.
Erbaş, Türkiye’de 25 milyon öğrenci olduğunu ve nüfusu 25 milyonun altında dünyada 143 ülke olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:
İslam Peygamberi’nin her yönüyle örnek alınması gerektiğini vurgulayan Erbaş, “Nihai hedef, bir insanın daha fazla gönlüne girebilmek. Gönlüne Kur’an, Allah sevgisini ve medeniyetimizin değerlerini yerleştirebilmektir” diyerek sözlerine son verdi.
KAGEM olarak, Kocatepe Gençlik Fuarına altıncı kez ev sahipliği yapmış olmanın sevinci içinde olduklarını ifade ederek sözlerine başlayan TDV KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit, Hepimiz biliyoruz ki, gençlik, kimlik ve şahsiyetlerin belirlenmesinde büyük önem taşıyor. Zira inanç temelleri de bu dönemde şekilleniyor. Doğru-yanlış, iyi-kötü tercihleri, istikamet ve hedefler bu çağda belirleniyor. Yapılan tercihler istikbâle, geleceğe yön veriyor. Böylesi kritik bir eşikte insan, hayatına yön vermede bir pusulaya, ulaşacağı menzile varmada ise bir haritaya ihtiyaç duyuyor. Söz konusu hayatımız olduğunda, bir yol tutuş biçimi olarak belirli bir ahlak zemininde hareket etmek kaçınılmaz olmakta” diye konuştu.
Her yıl farklı temalar etrafında gerçekleştirilen Kocatepe Gençlik Fuarının temasını bu yıl, fıtratını korumakla sorumlu insanın adaleti tahakkuk ettirmek görevine atıfla “Kimlik-Şuur-İstikamet” olarak belirlediklerinin altını çizen Yavuzyiğit, “İnsana ve insanlığa dokunan çalışmalar gerçekleştiren, ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyet gösteren 38 sivil toplum kuruluşu ile birlikte birbirinden farklı etkinlikler hazırladık. Dört gün boyunca toplumun tümünü kucaklayan, her kesimden insanın bir araya geldiği Kocatepe Gençlik Fuarında söyleşi-konferans-panel oturumları, konserler, röportajlar, spor gösterileri, atölye çalışmaları ve farkındalık etkinlikleriyle tarihimizden devraldığımız söz konusu kavramların günümüzdeki yansımalarını görmeyi, böylece yeni bakış açıları kazanmayı hedeflemekteyiz. Diliyorum ki bu güzide platform, bu yıl da hepimiz için doğru fikirlerin, bereketli tanışmaların, baki dostlukların vazgeçilmez mekanı olsun” diyerek fuara katılan konuklara ve katılımcı kuruluşlara teşekkür etti.
Açılışta ayrıca gençleri temsilen, Ankara Üniversitesi Öğrencisi Ömer Hatipoğlu’da konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Erbaş, stantları gezerek gençlerle sohbet etti.

Fuar, 2-3 Mayıs’ta 16.00-22.00, 4-5 Mayıs’ta ise 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.