Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından geniş gönüllü ağı eşliğinde düzenli olarak yürütülen Maneviyat Köprüsü Projesi kapsamında bu hafta, Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören çocuklarımıza hediyeler eşliğinde moral ziyareti gerçekleştirildi.

Düzenlenen ziyarette,Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, TDV KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit ve çok sayıda KAGEM gönüllüsü yer aldı.

Ziyaret sırasında Polat, 1975 yılında kurulan ve bugün yurt içinde 1001 şubesi, yurt dışında 145 ülkedeki faaliyetleriyle ihtiyaç sahiplerinin gülen yüzü olan Türkiye Diyanet Vakfının, halkın her kesimine dokunacak projeler geliştirdiğini ifade etti.

Vakıf bünyesinde faaliyet gösteren ve genellikle gençler, kadınlar ve çocuklara yönelik çalışmalar yürüten KAGEM tarafından gönüllülük esasına dayalı gerçekleştirilen Maneviyat Köprüsü projesi ile tedavisi devam eden çocuklarla bir araya gelme imkanı bulduklarını belirten Polat, şunları kaydetti:
“Proje kapsamında gönüllü kardeşlerimizle birlikte huzur evleri, kadın sığınma evleri, sevgi evleri, hastaneler gibi birçok merkezi ziyaret ediyor, oradaki insanlara çeşitli hediyeler verip onlarla sohbet ederek yalnız olmadıklarını ve unutulmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz. Bugün de Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret ederek onkoloji, enfeksiyon, nefroloji, endokrin ve pediatri servislerinde tedavileri devam eden çocuklarımızla bir araya geldik. Onlara çeşitli hediyeler verdik. Özellikle gönüllülük esasına dayalı bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Gönül elçilerimiz yaptıkları çalışmalarla gönül köprüleri kuruyor. 100 hasta çocuğumuza yaş gruplarına göre hazırlanan hediyeleri dağıttık. Onların gözlerindeki ışıltıya şahitlik ettik. Rabbim tüm hasta çocuklarımıza acil şifalar versin.”

Polat, hastaların moral ve motivasyonlarını artırmaya yönelik bu tür çalışmaları önemsediklerini belirterek, “İnşallah çocuklarımızın iyileşmesine küçük de olsa bir katkı sağlamış oluruz” dedi.

KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit ise, 2014 yılında başlattıkları Maneviyat Köprüsü Projesi kapsamında farklı zamanlarda huzurevleri, sığınma evleri, sevgi evleri gibi merkezlere ziyaretler yaparak toplumun her kesimine faydalı olacak çalışmalar yürütmeye gayret etmekteyiz.KAGEM olarak yürüttüğümüz bu projelerin en büyük özelliği tek seferlik değil sürekli ve düzenli olmasıdır. Bu çalışmalarımızdaki en büyük destekçimiz ise, saat ve gün mevhumu gözetmeksizin tüm gücünü bu güzel projelerin daha çok kişiye ulaşması adına seferber olan tabiki KAGEM gönüllülerimiz. Bu sebeple hepsine çok teşekkür ediyorum diye konuştu.
Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Zülfikar Akelma da bireylerin biyolojik olarak sağlıklı olabilmesi için psikolojik ve sosyal olarak da desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye’nin en büyük çocuk hastanelerinden birisi olduğunu ve sadece yurt içinden değil yurt dışından da yatan çocuk hastaların tedavisinin yapıldığını anlatan Akelma, “Sağlık ekibimizle yatan hasta çocuklarımıza çok yoğun tıbbi tedavi uyguluyoruz. Bunların yanı sıra sosyal hizmetler uzmanlarımız da psikolojik ve sosyal olarak çocuklarımızın tedavi sürecine katkı sağlıyor. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarımızın verdiği katkıyı çok önemsiyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürüne ve KAGEM yöneticilerine bu konuda bizleri yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.