TDV KAGEM’de, Alternatif Tıp Uzmanı Dr. Metanet Oğuz ile “Çocuk Gelişimi ve Aile İlişkilerinde Mental Tadavi” yöntemleri konusu ele alındı.
Birçok hastalığın alt yapısının aile içi iletişim bozukluğundan kaynaklandığının altını çizen Oğuz, “İnsanoğlu, duyguları ile hastalanıp aynı zamanda yine duyguları ile iyileşmekte. Bu sebeple kişiyi hem tıbbi hem de duyguları ile birlikte ele almalıyız. Duyguları iyileştirmek yalnızca kişinin kendi çabası ile mümkündür. Bu çabaya ise “Mental Tedavi” adı verilmektedir” dedi.

Oğuz, “Hayatımız boyunca çocukluğumuz ve gençliğimiz dâhil; ailemiz, çevremiz, eşimiz, arkadaşlarımız ile ilişkilerimizde bir takım yanlış algılamalar sonucunda kendimizi dışlanmış, terk edilmiş, sevgisiz, değer verilmemiş ve anlaşılmamış hissedebiliriz. Bu biriken duygularımız bizde yakınlarımıza ve çevremize karşı hayal kırıklığı ve öfkeye sebep olur. Zamanla duygusal bedenimize birikmiş enerji kaçakları ve bozuklukları bizlerde çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar. İşte bu duygu birikimlerinin kimi zaman bir ömür farkında olmuyor ve ya üzerini kapatırız. Fakat bu birikmiş duygular bir gün hiç olmadık yerde karşımıza çıkar ve kendimize zarar veririz. İşte mental tedavi burada devreye girer ve duygu birikimlerinizi sizlere fark ettirerek çözülmesini sağlar” diye konuştu.
Oğuz, “Bazen canınız sandığınız bir yakınınıza veya daha uzak bir tanıdığınıza kızdıktan sonra kalbiniz rahatsızlanır. Kimi zaman olaylara isyan ettikten sonra, hayat sevincinizin sıfıra indiğinin farkında olmazsınız ve birden astım nöbetiniz başlar. Bazen de birisini affedip güzel duygular içerisinde yaşadığınızda, uzun zamandır şikâyetçi olduğunuz ağrılarınızın geçtiğinin farkına varırsınız.
Aslında olan şudur: Duygularınızla hastalanmış ve duygularınızla iyileşmişsinizdir.
Tıpta, hastalıkların sebeplerinin yüzde 70’inin duygusal olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde, bu orandaki hastalıkların tedavisi de mentaldir. Ne olursa olsun bütün iyileşmeler sevgiden geçer, sevgi de affetmekten geçer. Hayat kendi olaylarını ve hastalıklarını “Mental Tedavi”ler ile çözer” 
diye ekledi.
Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği seminerin ikinci bölümde dinleyicilerden gelen sorular cevaplandı.