“Endülüs, İslam Dünyasını anlamanın anahtarıdır. Eğer onu anlarsak, bugünkü İslam Dünyasının içinde bulunmuş olduğu hali daha iyi anlarız.”

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM), “Medeniyetin Şehirleri” başlıklı konferans dizisinin ikincisinde İslam’ın yok edilen kadim medeniyeti Endülüs’ü ilahiyatçı, tarihçi ve gezi yazarı olarak tanıdığımız Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ile gerçekleştirdi.

Sırma, “Endülüs, İslam Dünyasını anlamanın anahtarıdır. Eğer onu anlarsak, bugünkü İslam Dünyasının içinde bulunmuş olduğu hali daha iyi anlarız. İslam’da maksat, fetih değildir. Eğer Müslümanların tek gayesi ülkeleri almak olsaydı, Batı Medeniyetinden hiçbir farkı kalmazdı. Peki neden gittiler diye soracak olursanız…Tek hedef, Müslümanlığı yaymaktı” diye ifade etti.

Dünya kültür ve medeniyetlerindeki en büyük devletlerden birinin Endülüs olduğunun altını çizen Sırma, “İbn-i Haldun’un bir sözü var. “Medeniyetler çocuklar gibidir. Doğar, büyür ve ölür” bütün medeniyetler böyledir. Önemli olan okuduğumuz tarihten ve geçmişten ders çıkarmaktır” diyerek kendisini dinlemeye gelen katılımcılara “Eğer geleceğinizi doğru şekillendirmek istiyorsanız, kendi tarihinizi çok iyi öğrenip ona göre gardınızı almanız gerekiyor” tavsiyelerinde bulundu.

Prof. Dr. Süreyya Sırma, konferansın ilk bölümünde Endülüs’ün geçmiş tarihini birçok tarihi örnekler eşliğinde anlatırken, ikinci bölümünde Endülüs’e yapmış olduğu ziyaretinden izlenimlerini ziyaret sırasında çekilmiş fotoğraflar eşliğinde dinleyicileri ile paylaştı.