Türkiye Diyanet Vakfı’nın Uluslararası İyilik Ödülleri’nde geçen yıl özellikle gençlik özelinde yapmış olduğu çalışmalarla ödüle layık görülen İstanbul Kadıköy Tarihi Hasanpaşa Camii din görevlisi Levent Uçkan, “Hayatın Anlamı: Gençlik ve Din” konulu söyleşisi ile KAGEM’de Ankaralı gençlerle bir araya geldi.

Uçkan, “Din dediğimizde verilebilecek tek cevap vardır. Din, anlama çabasıdır. Ve insan ancak anladığında mutlu olabilecek bir canlıdır. Bir kişi ile dost olabilmek için önce tanışmak lazım. Bu sebeple Allah ile dost olmak için önce onu tanımak gerek.  Tanıdıkça da anlarsınız. Cenab-ı Hak’ın bizlerle kurduğu iletişim kanallarında ne kadar kibar olduğunu birebir Kur’an-ı Kerim’de şahit oluruz. Ayetler de hiçbir zaman yap-et demez, sadece tavsiye eder” diye konuştu.

Gençlerin kafasını karıştıracak bilinçli olarak ortaya atılmış çok fazla soru olduğunun altını çizen Uçkan, “Bir insanın kalbinde korku ve kaygı varsa etrafında ne kadar çok sevdiği unsur olursa olsun mutlu olamaz. Mutluluk dediğimiz duygu geçicidir. Önünüze bir hedef koyarsınız. Fakat her hedef gerçekleşene kadar insana mutluluk verir. Mutluluğun devamı için hep farklı hedefler koyar kişi ve o hedefe ulaştığında mutluluk hazzı yine biter. Arkasından tekrar o duraktan başka bir durağa doğru bir koşuşturmaca devam eder. Ta ki, yaşamın amacının ne olduğu sorusuna cevap verene kadar. Çünkü insan ancak, niçin sorusunu çözdüğü an varlık ve insanlık sürecini tamamlamış olur” dedi.