Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) İstanbul Şubesi ve Kuveyt Türk Sanat Atölyeleri’nin işbirliği ile hazırlanan Osmanlı padişahı Kanunu Sultan Süleyman dönemini anlatan “Süleymannâme” minyatür sergisi Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ankara Milli Kütüphane Sergi Salonunda Minyatür sanatçısı Özcan Özcan’ın öncülüğünde kadın sanatçılar tarafından hazırlanan sergi, elli özgün minyatürden oluşuyor. Proje, klasik murakka üzerine alıntılama ve boyama teknikleri kullanılarak yeni bir yorumla hazırlandı.

Sergide ülkemizin yetiştirdiği güçlü fırçası ve özgün tasarımlarıyla dikkat çeken değerli minyatür sanatçısı  Özcan Özcan’ın ve proje grubundaki diğer minyatür sanatçıları Arzu Akbulut, Aysel Güleser Ekşi, Ayşe Nur Kapusuz, Emel Demir, Emel Sakarya, Fatoş Borbor Fikriye Akbulut, Füsun Yılmaz, Gülgün Keser, Hamiyet Leventoğlu, İsmet Gömeç, Neslihan Bulut, Tülay İlkar ve Zeynep Elçi’ ye ait eserler yer alıyor.

Serginin açılış programına katılan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli, sanatın toplumun her kesimine hitap eden ortak bir dil olduğunu ifade ederek “Süleymannâme” projesinin kültürel ve manevi değerlerimizi genç nesillerle tanıştırma anlamında büyük bir hizmet olduğunu ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Ankaralı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışında ayrıca Kültür Bakan Yard. Nadir Alpaslan, Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, Kuveyt Türk Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Grup Müdürü Ali Bağatır, KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit, çok sayıda geleneksel sanatlara gönül vermiş usta öğreticiler ve öğrencilerde yer aldı.

20 Şubat’ta açılışı yapılan ““Süleymannâme” minyatür sergisi 27 Şubat’a kadar Ankara Milli Kütüphane Sergi Salonunda sanatseverler tarafından gezilebilecek.