“Edebiyat, bir ağacın kökleri gibidir. Yazılan her sözcüğün görünen tarafının yanında bir de görünmeyen derinlerde kökleri vardır”

 Yazar ve şair kişiliği ile kendisini tanıdığımız Ayşe Sevim, KALEM Söyleşilerinin konuğu oldu.

 KALEM Kitap Kahve’de “Online Yaşamak ve Edebiyat” başlıklı söyleşisi ile ankaralılarla bir araya gelen Sevim, kelimelerimizin git gide azaldığına vurgu yaparak, “ Bir avuç kelime ile sanat yapmaya çalışıyoruz. Bir de buna sosyal medyanın az kelime ile çok şey anlatma telaşı girince kelimelerimizdeki mana daha da daralıyor. Buna karşın edebiyat, insanı yavaşlatarak daha çok düşünmeye sevk eder. Şiir de böyledir. Sosyal medyada bugün hızlı akan bir süreç var. Eğer bizler bu süreç içinde edebiyata sadece sanal dünyanın içinde kişinin kendini tatmin etme göstergesi olarak yer vermeye kalkarsak, işte edebiyata burada yazık etmiş oluruz” diye konuştu.

 Sosyal medya yazılarının bir edebi metin niteliği taşımadığının altını çizen Sevim, “ Sanal alem maalesef, insanları tek tipleştirerek sosyal hayattaki i odaklanmayı engellemekte. Edebiyat, bir ağacın kökleri gibidir. Yazılan her sözcüğün görünen tarafının yanında bir de görünmeyen derinlerde kökleri vardır” diye ekledi.

 Söyleşinin ikinci kısmında dinleyicilerden gelen sorulara yer veren yazar Ayşe Sevim, okuyucuları için kitaplarını imzalamayı da unutmadı.