Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından beşincisi düzenlenen Kocatepe Gençlik Fuarında gençler bu yıl, “İrade, Erdem, Hürriyet” teması etrafında bir araya geldi.
5- 8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve 38 genç sivil toplum kuruluşunun yer aldığı fuarda gençler gerçekleştirdikleri panel, söyleşi, workshop, atölye çalışmaları ve farkındalık etkinlikleri ile “İrade, Erdem ve Hürriyet” temalarına dikkat çektiler. Katılımcı kuruluşlar aynı zamanda birbirlerini yakından tanıma ve öncülük ettikleri projeleri tanıtma fırsatı yakaladılar.
Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İlyas Serenli’nin de yer aldığı Kocatepe Gençlik Fuarının kapanış programı konuşmasını Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Avukat Mehmet Savaş Polat gerçekleştirdi.

Kocatepe Camii avlusuna gençliğin enerjisini, dinamikliğini ve heyecanını taşıdınız

Polat gençlere hitaben yaptığı konuşmada, “Hepimiz biliyoruz ki Resulullah Aleyhisselamın davetini kabul edip Müslüman olanların çoğunluğu gençlerden oluşuyordu. Hz. Peygamber’in mücadelesi gençlerin büyük katkıları ile kuvvet kazandı ve bugüne ulaştı. İçinde bulunduğunuz çağ ve yaş, bu minvâlde özel bir ehemmiyet taşıyor. Her biriniz bu bilinç ve şuurla dört gün boyunca emek verdiniz. Kocatepe Camii avlusuna gençliğin enerjisini, dinamikliğini ve heyecanını taşıdınız.

Hiçbir iyilik, hiçbir güzellik yorulmadan elde edilemez

Hiçbir iyilik, hiçbir güzellik yorulmadan elde edilemez. Hani Rabbimiz, buyuruyor: Her zorluğun yanında bir kolaylık vardır. (İnşirah, 94/5) İşte sizler yaptığınız etkinliklerle o kolaylığa eriştiniz. Bu mekâna iyilik taşıdınız. Güzelliği getirdiniz. “Dünyayı İyilik Değiştirecek” sloganıyla yedi kıtada hayır çalışmaları yürüten Türkiye Diyanet Vakfı olarak ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyet yürüten 38 sivil toplum kuruluşu ile birlikte hareket etmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz” diye ifade etti.

Bu anlamlı buluşma, gençlerimize ümit ve güç vererek yüreklendirdi

Kocatepe Gençlik Fuarının, Ankara ve Türkiye’nin muhtelif köşelerinden, dünyanın farklı ülkelerinden gelerek ülkemizde tahsil hayatına devam eden gençlerin eliyle gerçekleştiğini hatırlatan Polat, “Sadece bu birliktelik dahi tek başına anlamlı ve bir okadar da kıymeti bilinmelidir. Nitekim öyle de oldu. Bu anlamlı buluşma hayırlı bir gençlik için gayret gösteren gençlerimize ümit ve güç vererek yüreklendirdi” diye ekledi.
Fuar boyunca her stantta birbirinden değerli eğitim, kültür-sanat ve hayır faaliyetlerinden ayrı ayrı haberdar olunduğunun altını çizen Polat, ortak alan ve salonlarda düzenlenen söyleşi ve panellerin de bu yılın temasını destekleyerek çeşitli farkındalık etkinlikleri ile ihmâl edilen ince noktalara büyük bir titizlikle dikkat çekildiğini vurguladı.
Polat, “İrade, erdem ve hürriyet, kavramları dört gün boyunca bizzat sizlerin şahsında, biriz genciz diyen siz kıymetli kardeşlerimizin gayretlerinde hayat buldu” diyerek fuara ev sahipliği yapan Türkiye Diyanet Vakfı KAGEM başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.
Fuarda ayrıca gençleri temsilen bir konuşma yapan Mustafa Altunel dört günlük fuar duygularını şu sözle ifade etti: Bu fuar bizler için, Ankara’nın soğuk havasını kıran sıcak bir atmosfer oldu.
Kapanış programı sonunda genç kuruluşlar katılım sertifikalarını TDV Mütevelli heyeti II. Başkanı İlyas Serenli, TDV Genel Müdürü Savaş Polat ve TDV KAEM Müdür Vekili Nurcan Yavuzyiğit’in elinden aldılar.

Kocatepe Gençlik Fuarı’na 11’i uluslararası, 272si ulusal olmak üzere toplam 38 genç STK katıldı

Milli Türk Talebe Birliği, Karınca Kararınca, İyilikhane Çocuk Derneği, Enderun Eğitim Vakfı, ODTÜ Fikir ve Gelişim Topluluğu, Kudüs ve Tarihimiz Derneği, Global Aware Uluslararası Öğrenci Topluluğu, Anadolu Gençlik ve Eğitim Vakfı, Küresel İletişim Platformu, Kudüs Akademisi, Genç Hareket Ankara, KADEM Gençlik Komisyonu, Fikir ve Aksiyon Topluluğu, Genç Öncüler, Salıncak Çocuk Kulübü, Tevfik Somali sosyal Gelişim Derneği, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı, Yeni toplum Kurucuları Derneği, Kudüs Bilinci Derneği, YediHilal Ankara, Sivil Yaşam derneği, Kahraman Kazan Gençlik Meclisi, Uluslararası Doktorlar Birliği, Ankara Genç İHH, Türkiye Yazarlar Birliği gençlik Birimi, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı, Engelsiz YBU, Leyla’dan Sonra, Gazi Genç Topluluğu, Türkiye Gençlik Vakfı, Türk Kızılayı Gençlik, Genç dergi- Genç Gönüllüler, Medeniyet Tasavvuru Gençliği, Kocaeli Bilim Merkezi, Balkan Kültürleri İttifakı Derneği, Genç Yeryüzü Doktorları, Mefkure Topluluğu ve Türkiye Diyanet Vakfı Gönüllülük, V. Kocatepe Gençlik Fuarı’nda yerini aldı.