Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM), 2014 yılından itibaren her yıl daha da yenileyerek gerçekleştirdiği Kocatepe Gençlik Fuarı ile gençleri ortak bir platformda buluşturmaya devam ediyor.

Ankara Kocatepe Camii Fuar Alanında düzenlenen ve beşincisi gerçekleştirilen fuarda bu yıl “İrade, Erdem ve Hürriyet” kavramları öne çıkarıldı. Çok sayıda akademisyen, yazar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı fuarın açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından gerçekleştirildi.

38 genç sivil toplum kuruluşunun katılımı ile düzenlenen programın açılışında konuşan Prof. Dr. Ali Erbaş, İnsana düşen, iradesini kontrol altında tutarak, onu her daim iyilik ile erdem yolunda kullanmaktır. Eğer insan ahlak, hukuk ve sorumluluk bilinciyle iradesini yönetmezse, yönetemezse arzularının esiri olması kaçınılmazdır dedi.

İnsanı diğer yaratılmışlardan ayıran en önemli özelliklerini akıl ve irade ile donatılması, vahye muhatap kılınması ve sorumluluk sahibi olması şeklinde sıralayan Erbaş, bu sayede insanın doğru ile yanlış, iyi ile kötü, güzel ve çirkini ayırt edip, tercihlerinde serbest bırakıldığını söyledi.

Bunun, insanın irade sahibi olmasının sonucu olduğuna dikkati çeken Erbaş, şöyle konuştu: İnsana düşen, iradesini kontrol altında tutarak, onu her daim iyilik ile erdem yolunda kullanmaktır. Eğer insan ahlak, hukuk ve sorumluluk bilinciyle iradesini yönetmezse, yönetemezse arzularının esiri olması kaçınılmazdır. Ulvi bir amaçla dünyaya gönderilen insana yaratıcının gösterdiği en büyük ideal, yaratılış gayesine uygun biçimde dünya hayatını şekillendirmek, yeryüzünde iyiliğin hâkim olması için çalışmak ve nihai hedef olarak Yüce Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Bunun yegâne yolu da kişinin iradesini Hak Teâla’nın muradıyla buluşturması ve kulluk bilinciyle erdemli bir hayat yaşamasından geçmektedir.

Erdemli davranışın kaynağı kişinin hür tercihi ve özgür iradesidir

İnsanın ahlak, erdem, Müslümanca ilkeli yaşayış ve inançtan uzak durduğunda, inandığı gibi yaşamayıp yaşadığı şeylere inanmaya başladığı takdirde aşağıların en aşağısı olacağını belirten Erbaş, İnsanın iradesiyle ilişkisi en somut şekliyle davranışlarında ortaya çıkmaktadır. İnsana yakışan her halükarda erdemli bir tavır ve duruşu hayat tarzı olarak benimsemektir” diye ifade etti.

Erbaş, erdemin, hak duyarlılığını hayata hakim kılmak, hiçbir ayrım yapmadan herkes için din, can, akıl, mal ve neslin dokunulmazlığını kabul etmek olduğunu vurgulayarak, Erdemli davranışın kaynağı kişinin hür tercihi ve özgür iradesidir. İnsanın izzet ve asaletinin ölçüsü de bütün düşünce, tavır ve davranışlarında inanç, erdem ve insan olma değerini esas alarak hür tercihiyle hareket etmesidir”dedi.

Özgürlüğün, insana Allah tarafından bahşedilen bir değer olduğuna dikkati çeken Erbaş, şunları kaydetti:

Modern zamanın en popüler kavramlarından biri olan hürriyet, daha kapsamlı bir muhasebeyle yeniden ele alınmaya muhtaçtır. Zira kölelik için demir zincirlerin kullanılmadığı günümüzde insanın onurunu zedeleyen, değerini, haklarını, şahsiyetini, kazanımlarını ve tercihlerini yok sayan her türlü unsur, köleleştirmenin enstrümanı haline gelmiştir. Belki ayakları, elleri demir zincirlerle prangaya vurulmuyor ama gönlü, kalbi, yüreği, insanı özgürlükten uzaklaştıran ve tutsak haline getiren o kadar çok engel, vasıta ve unsurla köleleştiriliyor ki insan, bunlardan da neslimizi korumamız gerekiyor.

Bu noktadaki nihai çözüm, Allah’ın iradesine teslim olarak, beşerin iradesine de eşyaya mahkûm olmaktan kurtulmaktır. Bu itibarla daha güzel bir dünya idealiyle hür iradesini sorumluluklarıyla bütünleştirerek, erdemli bir hayatın inşası için çalışmak hepimizin en önemli gayesi olmalıdır” diyerek sözlerine son verdi.

Kocatepe Gençlik Fuarına her yıl yeni bir coşkuyla hep birlikte ev sahipliği yapmanın sevinci içerisinde olduklarını ifade ederek sözlerine başlayan TDV KAGEM Müdür Vekili Nurcan Yavuzyiğit, her geçen gün bu buluşmaların olabildiğince tekrardan uzak ve kendini yenileyen bir yapıda devam ettiğinin altını çizdi.

“Gençlik, kimlik ve şahsiyetin belirlenmesinde büyük önem taşır”

Fuarın Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın da en prestijli projelerinden biri haline geldiğini söyleyen Yavuzyiğit, “Hepimiz biliyoruz ki gençlik, kimlik ve şahsiyetin belirlenmesinde büyük önem taşır. Zira inanç temelleri bu dönemde şekilleniyor. Doğru-yanlış, iyi-kötü tercihleri, istikamet ve hedefler bu çağlarda belirleniyor. Yapılan tercihler istikbâle, geleceğe yön veriyor. Böylesi kritik bir eşikte her genç hayatına yön vermede bir pusulaya, ulaşacağı menzile varmada ise bir haritaya ihtiyaç duyar. Söz konusu hayat ise, bir yol tutuş biçimi olarak belirli bir ahlâk zeminine göre hareket etmek kaçınılmazdır. Özgürlüğünü içerisinde barındırdığı ahlâki ölçülerden alan bir genç, bir nesil, nihayet bir yere varabilir. Bu çerçevede her yıl farklı temalar etrafında gerçekleştirilen fuarın bu yıl ki temasını belirli bir sorumluluk ve ahlâk temelinde birleştirici ve bütünleştirici bir ufka atıf yapan “İrade Erdem Hürriyet” olarak belirledik” diye konuştu.

Ülkemizin ve küresel ölçekte dünya kamuoyunun içinden geçtiği süreçleri göz önünde tutarak birlik ve beraberlik kavramlarına daha etkili ve dinamik bir şekilde vurgu yapmayı hedeflediklerini ifade eden Yavuzyiğit, “Gençlerimizi, Anadolu irfanı ile buluşturmak, İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere ömrünü canlarından aziz bildikleri vatan-millet sevdasına vakfetmiş değerli büyüklerimizle tanıştırmak, dünyanın farklı ülkelerinden, farklı kıtalarından gelen gençleri buluşturarak nesiller arası iletişimi güçlendirmek istiyoruz. Bu yıl ulusal ölçekte 27; uluslararası alanda gençlik faaliyeti yürüten 11 kuruluşla birlikte toplam 38 sivil toplum kuruluşu birbirinden farklı etkinlikler hazırladı. Hareketli ve dinamik yapısı ile ziyaretçilerini bekliyor” dedi.

Açılışta ayrıca gençleri temsilen, Ankara Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Sümeyye Haliloğlu da konuşma yaptı.

Programda Erbaş, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 4. Uluslararası Arapça Münazara Şampiyonası’nda birinci olan İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini tebrik ederek, TDV’nin ödüllerini verdi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Erbaş, stantları gezerek gençlerle sohbet etti.

11’i uluslararası, 27’si de ulusal olmak üzere 38 sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda tanıtım, söyleşi, sergi ve ortak alan etkinliklerinin düzenlenecek. Fuar 5 ve 6 Mayıs’ta 10.00-21.30, 7 ve 8 Mayıs’ta ise 16.00-21.30 saatlerinde açık olacak.

Fuar etkinlikleri, www.kocatepegenclikfuari.net adresi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek. Ayrıca katılımcı kuruluşlar, #1izgencizetiketi sayesinde sosyal medya aracılığıyla çalışmalarını daha geniş kitlelere ulaştıracak.