TDV KAGEM’de Uzman Klinik Psikolog Zehra Binici Tekin ile Bir Bütünün Parçası Olmak: Evlilikte İletişim konu başlığı ile sağlıklı evlilikler için doğru iletişim kuralları üzerine seminer düzenlendi.

 KAGEM Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminerde Binici, etkili ve başarılı iletişim yollarının başında karşımızdakini olduğu gibi kabul etmek, saygı duymak ve ön yargılardan kurtularak iletişimde mutlaka göz temasının gerekliliğinin önemine değindi.

 Toplumda yaşanan iletişimsizlik sebeplerinin başında eğitim ve kişilik farklılıklarının olduğuna vurgu yapan Binici; benmerkezci tutum, güvensiz kişilik yapısı, sevgisizlik-ilgisiz hal ve tavırlar, hoşgörü ve saygı eksikliği, ekonomik sorunlar, yoğun iş hayatı ve artan teknoloji ile kalabalık sosyal dünyanın kişileri yalnızlaştırmasının da diğer etkenler içinde yer aldığını söyledi.

 Bazen bir bütünün tamamını görebilmek ve parçaları birleştirmek için o bütünün küçük bir parçası olmak gerekir sözleri ile devam eden Binici aile içindeki temel gereksinimleri ise şu şekilde sıraladı:“ Aile içindeki etkileşim eşleri “ben değerliyim” ya da “ değersizim” duygusu yaşatır. Dolayısı ile en başta gelen gereksinim değerli olma duygusudur. İkincisi, güven ortamı ve daha sonra ise sırası ile sorumluluk duygusu, yakınlık ve dayanışma duygusu ve zorluklarla mücadele etmeyi öğrenme gelir” diye ekledi.

 Seminerin ikinci kısmı ise katılımcılardan gelen sorulara ve cevaplarına ayrıldı.