”Seyahat taassubu kırar düsturundan hareketle, farklı kültürleri anlamak ve önyargıları kırmak için (İslam Coğrafyası başta olmak üzere) seyahat etmenin önemine değinen Yazar Taha Kılınç; Muhabbet: Kırmadan İncitmeden başlıklı söyleşisi ile KALEM Söyleşilerinin bu haftaki konuğu oldu.

“Bilmediğini söylemek kişiye yalan olarak yeter”

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, yeni imtihanlar silsilesiyle daha karşı karşıya kaldığımızın da
altını çizen Kılınç, Vakit israfından yanlış içerikli paylaşımlara, gereksiz kavgalardan gıybet ve dedikoduya kadar, teknoloji geniş ve sınırsız bir günah alanı sunuyor hepimize. Peygamberimiz  (sav) “Bilmediğini söylemek kişiye yalan olarak yeter” sözleri ile yaydığımız her bilginin gerçekliğinden emin olmamız gerektiğinin nedenli önemli olduğuna vurgu yapmıştır. Bu sebeple bütün bu tuzaklara düşmemenin yolu ise, birbirimize iyiyi, güzeli ve doğruyu hatırlatmaktan geçiyor” diye ekledi.

“Ne okumamız ve nasıl okumamız gerekir ?”

Ne oldu da bir ilahiyatçı olarak gazeteciliğe soyunduğunu ve yazarlık yolundaki serüvenini tüm içtenliği ile dinleyicileri ile paylaşan Kılınıç, kendisine genç yazarlar başta olmak üzere okuyucuları tarafından sıkça sorulan “Ne okumamız ve nasıl okumamız gerekir ?” sorularına şu sözlerle cevap verdi: “Benim kendi hayatımda uyguladığım üç aşamalı bir çalışma planım var. Birincisi; İslamiyet’i tarihi, kuralları ve teorisiyle birlikte çok iyi bilmek ve bu doğrultuda bir hayat sürmek. İkincisi; İslam Coğrafyasını tanımak ve seyahate çıkmak. Son olarak ise iyi bir dil öğrenmek ve yaptığım iş ne olursa olsun en iyisini yapma noktasında çaba sarf etmek” olduğunun altını çizdi.

Söyleşinin ikinci kısmı dinleyicilerden gelen sorulara ayrılırken söyleşi sonunda Kılınç kitaplarını okuyucuları için imzalamayı da unutmadı.