KALEM Söyleşilerinde bu hafta, Tülay Gökçimen ile “Göç ve Mültecilik bağlamında çektiği belgesellere ve yapımcılığına dair konuştuk.

 “Belgeseldeki amacım gerçekleri kurgulamadan olduğu gibi anlatmak” diyerek sözlerine başlayan Gökçimen, İçimdeki belgesel çekme aşkı, sanat kaygısından öte bir durum. Yaşanılan hayatları daha çok kişiye ulaştırmak ve çekilen acılara herkesi ortak etme kaygısıdır diye konuştu.

 Her çocuk güvende olmalı, eğitim almalı, oyun oynamalı ve beslenmelidir

 Fatih Muhammed Çakmak’ın moderatörlüğünde devam eden söyleşide Gökçimen, Dünyanın neresinde olursa olsun rengi, dini, dili, ırkı fark etmez her çocuk yaşıtları gibi güvende olup, eğitim alabilmeli, oyun oynayıp beslenebilmeli. Fakat savaşlar ve işgaller bunun en büyük engeli” diyerek göç kavramının sadece bir yerden başka bir yere geçiş yapmaktan öte, insanların maruz kaldıkları kötü muameleden dolayı hayatta kalmak için verdikleri mücadeleyi de içermesi gerektiğini söyledi.

 Dünyada yaşanan acıları görmezden gelip kulaklarımızı tıkayamayız

 Göç konusunun binlerce filme, belgesele ve kitaba konu olabileceğinin altını çizerek söyleşisine devam eden Gökçimen, “Evet, savaş ve çatışma bölgelerinde belgesel yapmak çok zor. Çünkü çalışma yaptığınız yerler çoğu kez güvenli yerler olmuyor. Fakat bizim çekim yapmak için gittiğimiz yerlerde insanların mahkûm olduğu ve dünyanın bir türlü görmek istemediği acı gerçekler var. Suriye, Arakan, Yemen ve Mescid-i Aksa’da yaşananları görmezden gelip o coğrafyalardaki çığlıklara kulaklarınızı tıkamak da yapılan zulme ortak olmaktır” diye konuştu.

 Yetişmiş insan azlığı veya bu işlerin büyük bütçelerle yapılmasının sinema ve belgesel sektörünün gelişmesinin önündeki en büyük engellerden başlıcaları olduğunu ifade eden Gökçimen, “Eğer inanç varsa, imkân da vardır. Bu anlamda insanlık adına gerçekten bir derdiniz varsa, sinema bugün kitlelere anlatmak istediğiniz konunun içine çekmek için büyük bir araç ve bizim bu araca her zamankinden daha çok ihtiyacımız var diyerek gençlere, sinema ve belgesel sektöründe kendilerini daha çok geliştirmeleri tavsiyesinde bulundu.