TDV KAGEM’de kendisini gönüllü çalışmalarına adayan Dr. Havva Sula  “Yeryüzünde Gönüllülük Bilinci” başlığıyla bir konferans verdi.

 “İyilik ve gönüllülük bir görev değil, bir tercihtir”

 Yeryüzünde en önemli kavramın “adalet” olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Sula, “ İyilik ve gönüllülük bir görev değil, bir tercihtir. Bu yüzden başlayacağımız her iş için önce niyet etmemiz lazım. Bunun için de en yakınımızdan başlayarak çevremizdeki sıkıntıları görmemiz ve bunları kendimize dert etmemiz gerekir. Bu sebeple etrafınızda olup bitenleri iyi okuyup farkına varmanız ve farkında olduğunuz şeyler için de zaman kaybetmeden hareke geçmeniz gerekiyor” dedi.

 “İyilik yapmak nasip işidir”

 Sula, “ Gönüllülük; aynı derdi taşımak, empati kurmak, değer vermek, çözüm üretmek, sorumluluk ve emek vermektir. Daha da önemlisi bir takım işidir. Bizler biliyoruz ki, iyilik yapmak nasip işidir. Aynı zamanda şükretme vesilesidir. Bu sebeple geçmiş tecrübelerden yararlanmak çok önemlidir. Çünkü insan üzerinde yapılan hataların geri dönüşü maalesef yok. Dolayısıyla birey olarak önce kendimizi iyi tanımalı ve neyi yapıp yapamayacağımızı iyi ölçmeliyiz. Yaptığımız işler sürdürülebilir olmalı. Yarıda bıraktığımız işlerde, arkamızda bıraktığımız tahribatın farkında olmalı ve başladığımız her çalışmanın arkasını ve sonucunu mutlaka takip etmeliyiz” diyerek gönüllülükte dikkat edilmesi ve izlenmesi gereken önemli noktaları, KAGEM’de çeşitli gönüllü çalışmalarında görev alan çok sayıda gönüllü katılımcı ile paylaştı.