TDV KAGEM’in Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi’nde “Farkındayım Yanı Başındayım” projesi kapsamında gerçekleştirdiği “Yabancılara Türkçe Öğretimi” programında bu yıl %92 başarı elde edildi.

Çoğunluğunu Suriyeli öğrencilerin oluşturduğu eğitim programında Irak, Libya ve Filistinli gençler de yer aldı. Öğretim sonunda 36’sı bayan, 53’ü erkek olmak üzere toplamda 89 yabancı öğrenci daha bu yıl sertifikalarını almaya hak kazandı.

8 Ayda Haftada 30, Toplamda 960 Saat Kurs

KAGEM’de yabancı öğrenciler için gerçekleştirilen dersler, okuma- anlama, yazma- dilbilgisi, dinleme ve konuşma olarak dört temel beceri üzerinden Gazi TÖMER aracılığı ile işlendi. Haftada 30 saat kurs gören gençler toplamda 960 saat Türkçe dil dersi aldı. Öğrenciler, sekiz aylık öğretim sürecinden sonra Türkçe yeterlilik sınavına girerek başarılı oldukları düzeyde “B1-B2-C1” sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Uluslararası Ölçekte Bir Sertifika

Türkçe dil kursunu başarı ile tamamlayan öğrenciler aldıkları sertifikaları, üniversite başvuruları ve tercüme büroları başta olmak üzere, iş başvurularında kullanabilecekler. Gazi Üniversitesi TÖMER tarafından yapılan sınav sonucunda verilen belgeler, uluslararası ölçekte karşılığı olan sertifika niteliği taşımakta.

KAGEM Sosyal Hayata da Hazırlıyor

Kursta öğretim gören öğrencilere, Türkçe dilinin yanında hukuk ve eğitim danışmanlığı başta olmak üzere çeşitli konularda sağlık seminerleri verildi. Türkiye’nin ve Türk kültürünün tanıtımının da ihmal edilmediği eğitimlerde pek çok sebepten dolayı ülkelerinden göç etmek zorunda kalan gençlerin yabancı bir ülkede sosyal hayatla olan uyum sürecine ilişkin konulara da yer verildi.

Öğrencilerimiz Üniversitelere Adım Atıyor

Eğitimlerine devam etmek isteyen ve Türkçe Dil Eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz şimdiden çeşitli üniversitelerin Hukuk, İlahiyat, İşletme ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İnşaat ve Otomotiv Mühendislikleri, Arapça Mütercim Tercümanlık ve Bilgisayar Programcılığı bölümlerine yerleşti.