Aralarında Ankara’yı ilk defa görenler de vardı. Yaşadığı şehrin sınırları dışına ilk defa çıkanlar da.

Terörün mağdur ettiği öğrenciler için, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile geçen yıl başlatılan “Yazımda Kardeşlik Var” adlı proje bu yıl ikinci yılında.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Yazımda Kardeşlik Var” sloganı ile 10 Temmuz-5 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ve Hakkari, Şırnak, Mardin gibi terör bölgelerinde yaşayan 440 kız-erkek öğrencinin yer aldığı Diyanet Yaz Kampı Ankara, İstanbul ve Tekirdağ’da düzenlendi.

Bir ay boyunca devam eden programda Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgilerle birlikte zenginleştirilmiş kültür ve sanat etkinlikleri ile sosyal aktivitelere yer verildi. Kültürel ve tarihi mekânlara düzenlenen gezi programları, sportif faaliyetler, değerler eğitimi, okur-yazar buluşmaları ve münazara gibi etkinliklerle sanatsal çalışmaların da yer aldığı programda ayrıca uzman pedagoglar rehberlik hizmetleri verdi.

Proje kapsamında Şırnak ve Mardin’de okuyan ortaokul-lise seviyesinde 120 kız öğrenci, TDV KAGEM’in ev sahipliğinde TDV Ankara Altındağ Kız Öğrenci Yurdunda misafir edildi.

“Bu toprakların mayasında kardeşlik var”

Yaz kampı kapanış programında konuşan TDV KAGEM Müdürü Dr. Hicret Toprak;
“Ne yazık ki yaşadığınız topraklarda uzun yıllar kan ve gözyaşı dinmedi. Terör yanı başımızda gencecik yavrularımızı bizden aldı. Hepimizin hayali kardeşlik türkülerinin söylendiği bir Türkiye’ydi. Hepimiz bu topraklarda horonlarla halayların, zeybeklerin kardeşliğine inandık. Çünkü bu toprakların mayasında kardeşlik türküleri var. Hamd olsun bu konuda ciddi bir mesafe alındı ve bugün burada sizlerle yaralarımızı birlikte sarabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

“Tarih göstermiştir ki, bazen bir kişi tarihin akışını değiştirebilir.

Sizler bizim kardeşliğimizin teminatısınız diyerek sözlerine devam eden Toprak; “Bu ülkenin sizlere çok ihtiyacı var. Tarih göstermiştir ki, bazen bir kişi tarihin akışını değiştirebilir. Bizim bugün en fazla ihtiyaç duyduğumuz, kalabalıkların arasında kaybolan kardeşlerine sahip çıkabilen, gördüğü yanlışların karşısında dimdik durabilen öncü gençlerdir. Çünkü ancak bu şekilde topraklarımız, değerlerimize sahip çıkabilir, tehlikeler karşısında uyanık ve hazır olabiliriz ” diyerek başta öğrencilerin aileleri olmak üzere emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür etti.

“Bu proje bizim için çok güzel bir hayaldi ve bu hayale Rabbim çok şükür bugün bizi kavuşturdu”

Sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz diyerek konuşmasına başlayan Dr. Hatice Görmez ise “Sizler bugünün kahramanları ve geleceğimizin umutları olmanın yanında merhametini kaybetmiş dünyada, bizler için birer gönül ve barış elçisi oldunuz. İnşaallah tohumunu ektiğimiz bu güzel kardeşliğin ve dostluğun meyvesini millet olarak görebiliriz.

Bizim gönüllerimizdeki sevgiyi, duayı ve güzellikleri eksiği ve yanlışı ile lütfen alıp kabul edin ve kendi topraklarınıza selam olarak götürün diyerek sözlerine son veren Görmez, “Bu proje bizim için çok güzel bir hayaldi ve bu hayale Rabbim çok şükür bugün bizi kavuşturdu” diye konuştu.

Programda ayrıca öğrencileri okuduğu şiirler ve koro halinde söyledikleri “Kardeşlik Türküleri” ise dinleyenler tarafında büyük beğeni topladı.