Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Yazımda Kardeşlik Var” sloganı ile bu yıl ikincisi düzenlenen ve Ankara’da TDV KAGEM’in yürüttüğü Yaz Kampı kapsamında Mardin ve Şırnak’tan gelen öğrenciler Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret etti.

 TBMM’ni gezen gençler ilk olarak Meclis Genel Kurulunda ağırlandı. Yetkililer 15 Temmuz gecesi Mecliste yaşananları yaz kampı öğrencileriyle paylaştı. Öğrenciler daha sonra Meclis Şeref Salonundaki 15 Temmuz Sergisini gezdiler.

 TBMM Genel Kurul salonunu da ziyaret eden öğrenciler, TBMM Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı ve bazı kadın milletvekilleriyle de görüşme fırsatı buldular.

 Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen yaz kampı projesi için emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Bahçekapılı, “İsmi dâhil en ince ayrıntısına kadar üzerinde çok hassas çalışılmış özel bir proje. “Yazımda Kardeşlik Var” sloganı bugün, aynı topraklar üzerinde aynı havayı, suyu ve ekmeği paylaşanlar olarak yazımızın ve kaderimizin ancak kardeşlik olabileceği ve bunun dışındaki bütün ayrışmaların bertaraf edilebileceğini gösteren, bize kardeşliğimizi hatırlatan çok değerli bir proje”  diye konuştu.

 “Hayallerinizi gerçekleştirmek için elleriniz sadece kalem tutsun”

 Bahçekapılı, gençlere hitaben, “Sevgili gençler, bildiğiniz gibi ülkemiz uzun zamandır terör ile mücadele etmekte. Vatanımızın tüm çocukları ayrım gözetmeksizin çok değerli. Bizim bu kirli örgütlere bir tek kurban edecek çocuğumuz yoktur. Bizim mayamızda Kürt-Türk ayrımı yoktur. Bizleri ayırmalarına asla izin vermeyeceğiz. Ve bu ülkede, kalem tutması gereken ellere silah tutturmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Sizlerin de vatan sevgisi ile donanmış fertler olarak bu memlekete sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Hayal kurun, bir gün burada benim yerimde olacağınızı düşünün. Ve hayallerinizi gerçekleştirmek için elleriniz sadece kalem tutsun. Bizler sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Kardeşçe kalın ve kardeşçe yaşayın.” dedi.

 Öğrencilerin Meclis ziyaretine ev sahipliği yapan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu da onlarla tek tek ilgilenerek sorularını cevapladı.