Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ve Ankara’da TDV KAGEM tarafından yürütülen yaz kampı öğrencileriyle buluştu.

 Şırnak ve Mardin’den yaz kampı için gelen öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Sizler, bizim için çok değerlisiniz, çok kıymetlisiniz. Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz.” dedi.

 Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen programda konuşan Başkan Görmez, Güneydoğuda yaşanan acıların geride kaldığını belirterek, “Sizler, sizden sonraki nesillerin bu acıları yaşamaması için, bir daha o kötülüklerin şehirlerimizi kuşatmaması, o acıların yaşanmaması için sizlere büyük görev düşüyor. Sizler kendinizi çok iyi yetiştireceksiniz. Her biriniz öncelikle bütün insanlığa faydalı birer insan olacaksınız” diye konuştu.

 ‘Gençler büyük düşünün, ufkunuzu çok daha geniş tutun’ tavsiyelerinde bulunan Başkan Görmez şöyle konuştu;

 “Allah bizi bütün insanlara faydalı bir insan olmamız için yarattı…” 

 Size ‘büyüyünce ne olacaksınız’ diye sorulduğu zaman, ‘öğretmen olacağım, doktor olacağım’ gibi cevaplar yerine ‘ben hep iyi bir insan olacağım, bütün insanların benden faydalandığı bir insan olacağım. Ben yeryüzüne iyiliği yayacağım, yeryüzüne iyiliği egemen kılacağım. Ben yeryüzünde cehaletin karanlığını ortadan kaldıracak ilimle, irfanla uğraşacağım’ diyerek cevap veriniz. Çünkü onlar bir meslek dalı, onlar bizim gayemiz değil. Allah bizi bütün insanlara faydalı bir insan olmamız için yarattı. Allah bizi kendine iyi bir kul, anne babaya iyi bir evlat, arkadaşlarına iyi bir arkadaş, dostlarına iyi bir dost ve yeryüzüne iyiliği yayan iyi bir insan olmamız için yarattı. Elbette mesleklerin her birinin bir değeri vardır. Sizler o işleri yaparken de hep iyi işler yapacaksınız ama bunu hayatın yegâne gayesi haline getirdiğimiz zaman eksik yapmış oluruz. Siz hedefinize onu koyun. “Gençler büyük düşünün, ufkunuzu çok daha geniş tutun…”

Gençler büyük düşünün, ufkunuzu çok daha geniş tutun. Etrafınızda olup biten bütün kötülükleri görün ‘biz bu kötülükleri yeneceğiz, Allah bize bu gücü ve kudreti vermiştir’ deyin. Dünyada olup bitenleri görün biz bunları düzelteceğiz deyin. Düşüncenizi, ufkunuzu daha çok bunlar üzerinde yoğunlaştırın. Büyük düşünebilmek için ufkunuzu genişletmeniz lazım. Hedefinize âlime olmayı koyun. İçinizden nice bilim insanları çıkacak. Sizler, sadece bilgi edinmekle yetinmeyecek aynı zamanda bilgi de üreteceksiniz.

 “Ufkunuzu genişletecek yeryüzündeki en güzel amel okumaktır…” 

 Dünyada ufku genişletecek en büyük amel okumaktır. Dünyada ufkunuzu, bakış açınızı genişletecek, siz, Şırnak’ın, Mardin’in bir köyünde bir kasabasında yaşıyor olabilirsiniz, sizi oradan alıp bütün Türkiye’yi kuşatacak şekilde, bütün dünyaya açılacak şekilde ufkunuzu genişletecek yeryüzündeki en güzel amel okumaktır. Sürekli okuyacaksınız. Neyi ve nasıl okuyacağınızı çok iyi belirlemelisiniz. Öncelikle Allah’ın kitabını okuyacaksınız, Kur’an-ı Kerim, Allah’ın her birimize gönderdiği özel bir mektup. Onu okuyacaksınız, ‘Allah burada bana ne diyor’ diyeceksiniz. Peygamber efendimizin hadislerini, hayatını anlatan kitapları okuyun. Bize kâinatı öğreten kitapları okuyun, yaşadığımız evreni, insanı anlatan kitapları okuyun. Coğrafya okuyun, tarih okuyun.

 “Kendinizi Allah’a secde etmekten alıkoymayın…” 

 Gençler, hayatınız boyunca namazınızı bırakmayın. Namaz günde beş defa sizi Allah ile buluşturur. Siz namazla günde beş defa Allah ile sohbet edersiniz, böylece yücelirsiniz, huzur duyarsınız. Namaz sizi kötülüklerden alıkoyar. Kendinizi Allah’a secde etmekten alıkoymayın. İbadet hayatınızı hiçbir zaman aksatmayınız.

 Yazımda Kardeşlik Var sloganıyla başlatılan Diyanet Yaz Kampına Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Mardin’den 440 öğrenci katılıyor. Ankara, İstanbul ve Tekirdağ’da düzenlenen yaz kamplarında, bir ay boyunca Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler derslerinin yanı sıra kültür ve sanat etkinliklerine ve sosyal aktivitelere de yer veriliyor.