Düşünce dünyamızı besleyen yazar, akademisyen, sanatçı ve toplum önderlerinin babaları ile yaşadıkları önemli olayları, hayatlarında bıraktığı izleri ve yaşamlarındaki etkilerini anlattıkları deneyim paylaşımı formatında düzenlenen “Babamdan Bana” söyleşilerinin ilki 23 Şubat Pazartesi günü TDV Konferans Salonunda “Sevde Bayazıt’ın Dilinden Erdem Bayazıt” adlı programla başladı. Kocatepe Camii İmam Hatibi Adem Kemaneci’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açış konuşması, Kagem Müdürü Hicret Toprak tarafından gerçekleştirildi.

“O, bizim yaşayan dipdiri abimiz” 

Toprak, böyle bir söyleşi dizisinin düzenlenmesindeki amacın hayatımızı derinden etkileyen, düşünce dünyamızı besleyen ustaların dünyasına farklı bir açıdan bakmak olduğunu ifade ederek Erdem Bayazıt ile ilgili olarak “O, bizim yaşayan dipdiri abimiz… Biz onu Erdem Abi olarak bildik. Büyüklerimizin de bizim de abimiz olmayı kaç kişi başarabilmiştir ki yaşamı boyunca. O’nun Sebep Ey’i edebiyatın hangi mecralarda bize rehberlik edeceğini göstermek için tek başına yetecek niteliklere sahiptir” dedi.

 “Şiirlerini canıyla, ruhuyla, diliyle eşleştiren bir şair” 

Erdem Bayazıt için şiirlerini canıyla, ruhuyla, diliyle eşleştiren bir şair olduğunu, şiirlerinin her okuyanda başka bir metne, başka bir anlama dönüştüğü söyleyen Toprak, “O’nun kelimeleri tank gibidir, öyle der. Sözleri bize şifa gibi gelir, düşmana ültimatom.. Biz ondan çok şey öğrendik. Esinlendik, kanatlandık” şeklinde konuştu.

Toprak zorlu süreçlerde onun kıvamına taşıdığı sözlere ihtiyacımız olduğunu “O’nun zemheri soğuğunu ısıtan, zifiri karanlığı delen, ışıltılı sözcüklerine muhtacız” cümlesiyle ifade etti.

“Kendi hayat serüvenimizle bağlantılar kuracağız” 

Bu söyleşi dizisiyle hepimizin Erdem Bayazıt’ın şahsında babalarımızı, onların hayatımıza taşıdığı anlam ve değer dünyasını bir kez daha hatırlama ve gözden geçirme imkanı bulacağımızı dile getiren Toprak, “Kah Sevde Hanımın, kah Erdem Abinin dünyasıyla kendi dünyamız arasında bir ünsiyet kuracak, kendi hayat serüvenimizle bağlantılar kuracağız” dedi.

“Bizler babalarımızı mihmandar bildik” 

Toprak “baba” ile ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Bizler babalarımızı mihmandar bildik, rehber bildik, yol gösterici bildik. Onların dizlerinin dibinde hayatı okuduk, onların gözü önünde ilk duruşumuzu öğrendik. Bir silsile gibi babalarımızın izini takip ettik. Hayatın badireleri karşısında onlara yaslandık. Bizim babalarımız kuldular, mütevekkildiler. Kendi emanetlerine bizi de katmışlardı. Ne mutlu bizlere ki onların izinde, onların yolunda bu hayatı inşa edebildik. Hatalarımızla, kusurlarımızla birlikte hayırlı bir evlat olmaya, onlara layık olmaya çalıştık.”

Toprak son olarak, hayata dair söyleyeceğimiz sözler varsa, durabiliyorsak dimdik ayakta, hayata dair sabitelerimizi koruyabiliyorsak babalarımız sayesindedir cümlesiyle konuşmasını noktaladı.

Toprak’ın ardından programın “Anılarla Erdem Bayazıt” bölümünde, Erdem Bayazıt’ın okuduğu şiir eşliğindeki fotoğraflarla şairin hayatından kesitlere tanık olundu.

Daha sonra Mustafa Kemal Sağlam moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Ankaralılar, Erdem Bayazıt’ı, kızı Sevde Bayazıt’ın dilinden dinledi. Çocukluğu ve gençliği Kahramanmaraş’ta geçen ve yedi güzel adamdan biri olarak adından söz ettiren “Sebep Ey”, “Risaleler” ve “Gelecek Zaman Risalesi” gibi şiir kitaplarının yanında “İpek Yolundan Afganistan’a” adlı gezi notlarını yazdığı kitapları ile tanınan Erdem Bayazıt’ı, kızı Sevde Bayazıt şu şekilde anlattı:

Babam hiçbir şeyi dikte etmez, yaşayarak öğrenmemizi sağlardı 

“Kardeşlerimin çocukluğundaki babayı çok iyi hatırlıyorum.  Daha çok küçük yaşlarda olmalarına rağmen babam hiçbir konuda zorlama yapmaz, dikte etmez her şeyi yaşayarak öğrenmemizi sağlardı. Bu bize inanılmaz bir özgüven kazandırdı.”

Erdem Bayazıt, ya bir neslin ağabeysi olacaktı ya da kız çocuklarının babası 

Moderatörün babanızın sizi ihmal ettiğini düşündünüz mü sorusuna karşılık Erdem Bayazıt, ya bir neslin ağabeysi olacaktı ya da kız çocuklarının babası.. Bir nesle ağabeylik yapmak çok daha önemliydi” cümlesiyle yanıt veren Bayazıt, bu durumun kendisine hayata dair çok şey kattığını da belirtti.

“Hiddetten ve şiddetten uzak durur, derdini kalemle anlatırdı” 

Bayazıt, herkesin elinde silahın olduğu bir dönemde, babasının etraftaki gençleri sürekli okumaya ve yazmaya teşvik ettiğini, hiddetten ve şiddetten daima uzak durduğunu derdini anlatma yöntemi olarak kalemi seçtiğini ifade ederek günümüz gençlerine de örnek olacak nitelikteki hayat hikayesinden örnekler verdi.

“Yedi güzel adamdan birini seç deseler Cahit Zarifoğlu’nu seçerim” 

Cahit Zarifoğlu’nun, hayatında ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Bayazıt, yaşadığı hatırayı anlatarak “Yedi güzel adamdan birini seç deseler Cahit Zarifoğlu’nu seçerim” dedi.

“Üst düzey eğitimler alamasam da Yedi Güzel Adamın yanında yetiştim” 

Bayazıt, formel olarak üst düzey bir öğrenim görmediğini fakat yedi güzel adamın yanında yetişerek hayat eğitimi çok güçlü aldığını ve babasından büyük bir dostluk serveti miras kaldığını ifade etti.

“Afganistan’a bir dava uğruna gitti” 

Bayazıt, zor yıllarda babasının gerçekleri anlatmak üzere Afganistan’a gitmek istediğini, “İpek Yolundan Afganistan’a” adlı belgesel çekmek vesilesiyle bunu gerçekleştirdiğini söyledi. Ayrıca babasının Afganistan gezisi dönüşü yanında Afganlı yardıma muhtaç insanlarla birlikte eve geldiğini ve uzunca bir müddet evlerinde misafir olarak ağırladıklarını belirtti.

Sevde Bayazıt, hem bir şair hem dava adamı hem de baba olarak Erdem Bayazıt’ın üstlendiği rolleri, anlattığı hatıralarla samimi bir şekilde dile getirdi.

“Onların yazılarıyla, şiirleriyle nice güzeller doğdu” 

Programın soru cevap bölümünde mikrofon alan TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı Mazhar Bilgin Yedi Güzel Adamın ve daha nicelerinin bugünün dünyasına fikir planında, eylem planında, azim planında ışık tuttuğunu belirterek “İyi ki var idiler, iyi ki hayatımızdalardı da onların yazılarıyla, şiirleriyle nice güzeller doğdu. Duamız o ki bundan sonra da bu kervan devam edecek. Gençlerimiz aldıkları bu ışıkla yeni dünyalara hizmet edecekler” şeklinde konuştu.

TDV Kagem ev sahipliğindeki programın son bölümünde ise Hicret Toprak, katılımlarından ötürü Sevde Bayazıt’a çiçek takdiminde bulundu.