TDV KAGEM, kendine has duruşu ve söylemleriyle uzun yıllar kültür, düşünce ve edebiyat dünyasında ilgiyle takip edilen duayen isim Nuri Pakdil ile hayranlarını buluşturarak yeni bir ilki daha gerçekleştirdi.

Lise yıllarındayken çıkardığı “Hamle” dergisiyle adından söz ettiren ve “sükut suretinde”, “Ahid Kulesi” gibi şiir kitaplarının yanında “Bir Yazarın Notları” “Edebiyat Kulesi” “Kalem Kalesi” gibi denemeleri ile tanınan Nuri Pakdil yine duayen isimler tarafından anlatıldı. 23 Haziran 2014 Pazartesi Kocatepe’de bulunan TDV Konferans salonunda Nuri Pakdil’in de onur konuğu olarak yer aldığı ‘Birazdan gün doğacak’ adlı programa Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı. Nuri Pakdil’i en yakından tanıyanlardan biri olan ve “Gül Yetiştiren Adam” kitabıyla özdeşleşen Rasim Özdenören’in “Nuri Pakdil’in Devrimciliği”, Arif Ay’ın “Nuri Pakdil’in Söz Sükût ve Eylemi” İbrahim Demirci’nin ise “Nuri Pakdil’in Dili” konularını anlattığı paneli Necip Evlice yönetti.

Nuri Pakdil sadece nostaljik bir değer değildir.

 TDV Kocatepe Konferans Salonu’ndaki panel, Ehlibeyt Camii imamı Raşit Şenol’un Kur’an tilavetiyle başladı. Açılışta konuşan KAGEM Müdürü Hicret Toprak, Nuri Pakdil’in sadece nostaljik bir değer olmadığını, hayatı ve dünyayı anlamlandırmaya çalışırken başvurdukları önemli bir entelektüel ve eylem adamı olarak simgesel değer taşıdığını söyledi.

Bir panel vesilesiyle de olsa kendisini tanıma ve anlama konusunda bir adım atmış olmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Toprak: Gerek üstat Nuri Pakdil gerekse onun etrafında şekillenen o muhkem halkanın tek tek her bir taşıyıcısını bugün salt birer tüketim objesi olarak ele alan güncel tasavvur onun söyleminden haberdar olan bizleri yaralamaktadır.” diyerek onun büyük bir titizlik ve tutarlılık içinde meydana getirdiği söz, sükût ve eylem dünyasını daha geniş kitlelere tanıtmayı sorumluluk addettiklerinin altını çizdi.

Namaz hayatın en büyük eylemidir.Panel öncesi bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise Nuri Pakdil ile fikir anlamında tanışıklığının lise yıllarına dayandığını belirterek, kendi ifadesiyle Nuri Pakdil’in ‘zihnine düştüğü zamanı’ şu sözlerle anlattı;

İmam hatip lisesi yıllarımda hutbe yazma yarışmasına katıldım. Namazla ilgili bir hutbe yazdırdılar bana, şöyle bir cümle yazmıştım, ‘Namaz hayatın en büyük eylemidir.’ Jüri üyeleri yazıyı çok beğendikleri halde o cümleye takılmışlar. Meslek hocamız, ‘Hutbe çok güzel ama eylem, devrim kelimeleri ahengi bozuyor’ dedi. Edebiyat hocamız da dedi ki, ‘Hayır, Nuri Pakdil de namaza eylem der’. O gün düştü benim aklıma Nuri Pakdil. Ben namaza eylem demeye devam ediyorum. Daha sonra edebiyat hocama giderek Nuri Pakdil’in kitabını istedim. Nuri Pakdil o zaman zihnime düştü. Ancak Pakdil daha önceleri sükut orucunda olduğu için bu anıyı şimdi paylaşıyorum.”

Salonun çoğunluğunu gençlerin doldurmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Nuri Pakdil’in, fikirlerini paylaştığı yazılarından bazı kısımları salonu dolduran Nuri Pakdil sevenleriyle paylaştı.

Konsept ismi olarak belirlenen ve Erdem Bayazıt’ın Nuri Pakdil’e ithafen yazdığı şiir olan “Birazdan Gün Doğacak” Panelinde söz alan Rasim Özdenören kendi ifadesiyle “Nuri Ağabeysi” ile yaşadıkları anıları onun anlayışları ve düşünceleri bağlamında dile getirdi.

Yine Nuri Pakdil’in yol arkadaşlarından biri olan edebiyatçı Arif Ay ise Nuri Pakdil’i bir cümleyle ifade etmek gerekirse “vicdanı daima kanayan bir adam” olarak tarif edebileceğini söyleyerek vicdanının neden kanadığını anlattı. Nuri Pakdil’in dili üzerine konuşan İbrahim Demirci’nin sunumunun ardından panel sona erdi.

Mescid-i Aksa’nın adını duyunca heyecandan titriyoruz!

 Büyük bir coşku ve alkışlar arasında sahneye teşrif eden Nuri Pakdil bu programda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Kitap alma ve kitap okuma alışkanlığı kazanmalıyız. Evlerimize bir kitaplık kurmalıyız. Çok donanımlı Müslümanlar olmalıyız. Hepimizin yolu Hz. Muhammedin yoludur. Biz Kudüs’ü çok severiz. Hala seviyoruz. Sevmeye de devam edeceğiz. Çünkü Hz. Peygamberimizin miraca yükselişi Kudüs’ten başlar. O yüzden biz Mescid-i Aksa’nın adını duyunca heyecandan titriyoruz.”

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ’in Nuri Pakdil ve Panelistlere hediye takdiminin ardından program sona erdi.