TERÖR MAĞDURU ÇOCUKLARDAN “YAZIMIZDA KARDEŞLİK, İYİLİK VE HUZUR VAR” VURGUSU

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Güneydoğu’da terör mağduru olan kız ve erkek öğrencilere yönelik anlamlı bir çalışmaya imza attı. 

Yaz kampını başarıyla tamamlayan 12-16 yaş aralığındaki öğrenciler eğitim için geldikleri illerde kapanış programları düzenleyerek kamp süresince yaşadıklarını ve öğrendiklerini izleyicilerle paylaştılar. 

“Diyanet Yaz Kampı” programı çerçevesinde Ankara’ya gelen öğrencilerin ev sahipliğini ise TDV Kagem üstlendi. Ankara’da 3 hafta süreyle kamp etkinliklerine katılan 120 öğrenci düzenlenen kapanış programında Ankaralılarla buluştular. Konya kampı öğrencilerinin de katılımıyla program oldukça renkli sahnelere ev sahipliği yaptı.

TDV Kocatepe Konferans Salonunda düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı mensupları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda Ankaralı katıldı. 

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,ülkenin içinden geçtiği süreçte böyle bir programın düzenlenmiş olmasının önemine dikkat çekerek çocuklara hitaben, “Bizler size çok değer verdiğimiz için sizleri buraya davet ettik. Sizler de yaz tatilinizi bizimle geçirmeyi kabul ettiniz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

“Terör örgütleri bilsinler ki, bizim bundan böyle onlara verecek bir tek çocuğumuz yoktur…”  

Görmez, “Bu ülkede dili, ırkı ne olursa olsun Çanakkale’de şehit olmuş ortak ecdadın torunlarıyız.” Terör örgütlerini işaret ederek, “Fıtratları tertemiz, her biri muhteşem bir yapıya sahip bu çocuklarımızın eline kalem yerine silah veren o zalimler keşke bu sahneyi görselerdi. Onlar bilsinler ki bizim bundan böyle onlara verecek bir tek çocuğumuz yoktur” diye konuştu.


Mektubun sonundaki son söz herkesi ağlattı 

Terör mağduru çocukların yaşadıklarını kendisine mektup yazarak anlatığını söyeyen Görmez çocuklara hitaben, “Ben artık sizin mektup arkadaşınızım. İçinizden bir arkadaşınız bana gönderdiği mektubunda şunları yazmış; “Bize ‘Diyanet sizi bir kampa davet ediyor’ dediklerinde çok sevindik. Ancak sonrasında 15 Temmuz oldu. Hayallerimiz yıkıldı. Gidemeyeceğimizi düşündük. Fakat birkaç gün sonra Diyanet bizi aradı ve yola koyulduk. Ben size şunu söylemek istiyorum. 15 Temmuz’da şehit olanları unutmayın. O şehitlerin ailelerine söyleyin, biz hepimiz o ailelerin çocuklarıyız. O şehit ailelerin evlatlarıyız.”  Mektubun sonundaki son söz salonda duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.

“Aranızdaki kardeşliği unutmayın”  

Her biriniz büyüyünce iyi bir insan olacaksınız. Mühim olan önce iyi bir insan olmaktır. Öncelikle Allah'a iyi bir kul, anne babaya iyi bir evlat, iyi bir kardeş, iyi bir arkadaş olmak gerekir. Mühim olan iyi bir insan olmaktır. Bilginin peşini bırakmayacaksınız. İlimle beraber her biriniz iyi bir insan olacaksınız. Sizlerle tanıştığım için kendimi bahtiyar addediyorum. Aranızdaki bu kardeşliği unutmayın. Aranızda mektuplaşın. Bana da mektuplarınızı göndermeye devam edin.

Artık ben de sizin bir arkadaşınızım. Derdiniz olduğunda bana mektuplarınızda yazın.” diyerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.  

Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Mardin’de terörden etkilenen 12-16 yaş arasındaki 571 öğrenci, 23 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında  Ankara, İstanbul, Bursa ve Konya illerinde “Diyanet Yaz Kampı” programında bir araya geldi. Türkiye Diyanet Vakfının öğrenci yurtlarında gerçekleştirilen yaz kampı programında, Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler, zenginleştirilmiş kültür ve sanat etkinlikleri ile sosyal programların yanı sıra kültürel ve tarihi mekânlara düzenlenen gezi programları, sanat atölyeleri, spor aktiviteleri, değerler eğitimi, yazar-okur buluşmaları ve münazara gibi etkinlikler de yer aldı.

Kız öğrencilerin koro olarak söylediği “Kardeşlik Türküsü” ve erkek öğrencilerin oynadığı “Zeybek” oyunu salondan büyük alkış aldı.

Çocukların program boyunca üzerlerinden hiç çıkarmadığı ve üzerinde “Yazımızda Kardeşlik, İyilik ve Huzur Var” yazılı tişörtler ise güne damgasını vuran en güzel görüntü oldu.

Program sonunda sertifikalarını alan çocuklar Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile fotoğraf çektirmeyi de unutmadı.
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar