TDV KAGEM SOSYAL DESTEK VE EĞİTİM MERKEZİ BAŞARIYA DOYMUYOR

TDV KAGEM SOSYAL DESTEK VE EĞİTİM MERKEZİ BAŞARIYA DOYMUYOR

TDV KAGEM Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SDEM), yabancılara yönelik “İleri Düzey Türkçe Dil Eğitim Programı” kapsamında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde çalışma yapmak isteyen öğrencilere yönelik düzenlenen İleri Düzey Türkçe Dil Eğitimlerinde bu yıl %98 başarı elde etti.

Çoğunluğunu Suriyeli öğrencilerin oluşturduğu öğretim programında Irak, Filistin, Afganistan, Somali, Yemen, Sudan, Mısır ve Libyalı gençler de yer aldı.

Sosyal Destek Merkezi’nde yabancı öğrenciler için gerçekleştirilen İleri Düzey Türkçe Dil Eğitim Programında dersler, okuma-anlama, dinleme-anlama, konuşma ve yazma başlıkları altında dört temel beceri üzerinden işlendi.

Yabancılara Türkçe Dil Öğretiminde % 98 Başarı

Her yıl bir önceki yıla göre başarısını daha da artırarak çalışmalarına devam eden merkezde öğrenciler uzman okutmanlar eşliğinde haftada 30, toplamda 960 saat Türkçe dersi aldılar. Toplamda altı sınıfın yer aldığı dokuz aylık öğretim süreci sonunda 50’si bayan, 78’i erkek olmak üzere 128 öğrencinin, % 98’i başarı sağlayarak “C1” sertifikası almaya hak kazandılar.

Uluslararası Ölçekte Bir Sertifika

Türkçe dil kursunu başarı ile tamamlayan öğrenciler aldıkları sertifikaları, üniversite, yüksek lisans, doktora başvuruları ve tercüme büroları başta olmak üzere çeşitli iş alanlarında kullanabilmektedirler. Gazi Üniversitesi TÖMER tarafından yapılan sınav sonucunda verilen belgeler, uluslararası ölçekte karşılığı olan sertifika niteliği taşımaktadır.

KAGEM Sosyal Hayata da Hazırlıyor

Merkezde öğrenim gören öğrencilere, Türkçe öğretiminin yanında, hukuk, eğitim ve sağlık başta olmak üzere çeşitli konularda seminerler verildi. Türkiye’nin ve Türk kültürünün tanıtımının da ihmal edilmediği eğitimlerde, pek çok sebepten dolayı ülkelerinden göç etmek zorunda kalan gençlerin yabancı bir ülkede sosyal hayatla olan uyum sürecine ilişkin konulara da yer verildi.

Öğrencilerimiz Üniversitelere Adım Atıyor

Eğitim ve öğretimlerine devam etmek isteyen ve Türkçe Dil öğrenimini başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz şimdiden çeşitli üniversitelerin birçok mühendislik, tercümanlık, sağlık, inşaat, hukuk gibi bölümlerine başvurularını gerçekleştirerek kabullerini beklemektedirler. An itibariyle 2017-2018 Eğitim-Öğretim dönemi mezunu olan 47 öğrenci çeşitli üniversitelerden lisans düzeyinde davet almıştır.

Başarı Mezuniyet Programı ile Taçlanıyor

TDV KAGEM bünyesinde hizmet veren Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SDEM) ‘İleri Düzey Türkçe Dil Eğitim Programı’ kapsamında öğrencilerin başarıları 13 Ağustos Pazartesi saat.14:00’de Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonunda basına açık olarak gerçekleştirilecek olan mezuniyet programı ile taçlanacak.

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar