TDV KAGEM KORUYUCU AİLE PANELİ DÜZENLEDİ


Kagem’in ev sahipliğinde düzenlenen, Koruyucu Aile Paneli koruyucu aileler,  aile adayları ve çok sayıda Ankaralı vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

Kagem Konferans Salonunda düzenlenen programa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nusret Soylu, Ankara Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bestami Erkoç, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaşif Hamdi Okur ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in eşi Hatice Görmez de katıldı.

Kagem Müdürü Hicret Toprak’ın moderatörlüğünde başlayan panelde Toprak, korunmaya muhtaç çocukların himaye edilmesinde tüm dünyada ve ülkemizde koruyucu ailelik giderek artan bir yöneliş olduğunu söyledi. Kagem’in konuyla ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Toprak ilk sözü Prof. Dr. Kaşif Hamdi Okur’a verdi. 

“Hz. Muhammed hem bir yetim hem de koruyucu aile idi”

Hz. Muhammed'in yetim olarak dünyaya geldiğini, amcası ve dedesinin himayesinde büyüdüğünü ifade eden Okur, Hz. Muhammed, koruyucu aile olarak tabir ettiğimiz durumu bizzat yaşan ve içerisinde yetişen biriydi. Yanlarında büyüdüğü amcası ve yengesinden bahsederken de 'ikinci annem' tabirini kullanıyordu. Bir yetişkin olarak evlenip kendi yuvasını kurduktan sonra Hz. Ali'yi yanına almış, bir zamanlar kendisi koruyucu aile ortamında yaşadığı gibi kendisi de koruyucu ailelik yapmıştır. dedi. 

Okur, koruyucu aile olma konusunu İslam tarihi ve hukuku açısından değerlendirirken, Koruyucu aile dediğimiz meselenin referanslarını tarihte görüyoruz. İslam toplumlarında özellikle Osmanlı döneminde 'kerime-i nebiyye' yani manevi evlat, ahretlik, oğulluk gibi isimlerle koruyucu aile kavramı yaşatılmıştır. ifadelerini kullandı.  

Koruyucu ailelikte, çocuğun dünyasına dokunmak için yola çıkılır 

Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürü Bestami Erkoç ise koruyucu aile olmak için hiçbir engelin olmadığını belirterek, sevgi ve merhamet ihtiyacının karşılanacağı yerin aile ortamı olduğunu vurguladı. Ankara'da şu anda 16 çocuğun koruyucu ailelerini beklediğini kaydeden Erkoç, Bu konuda talepler olursa hemen harekete geçmeyi ve onları sıcacık bir yuvaya kavuşturmayı çok önemsiyoruz. dedi. 

Erkoç, Ankara'daki 128 Çocuk Evinde hayatını sürdüren bin 500 çocuğun kendilerine emanet olduğunu belirterek, şunları aktardı:

259 çocuğumuz koruyucu aile yanında. Bunlardan bir kısmı şu an aramızda. Durumun önemini birebir hissettikleri için her birine teşekkür ediyorum. Koruyucu aileye uygun olan her çocuğu, bir aile yanına yerleştirmek bakanlık olarak temel hedefimiz arasında yer alıyor. Sizlerin, bakanlığın ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ve yardımıyla bunu başaracağız. Bir ailede ne yaşanıyorsa o çocuklarımıza yaşatmak için çalışacağız.

Çocuğu olan-olmayan herkesin koruyucu ailelik yapabileceğini kaydeden Erkoç, bu kararı veren aileleri evlerinde ziyaret ettiklerini, ziyaretlerin koruyucu aile süreci başladıktan sonra da devam ettiğini bildirdi. Erkoç, Koruyucu ailelikte, çocuğun dünyasına dokunmak için yola çıkılır. Sonra bir bakmışsınız çocuk size dokunmuş. ifadelerini kullandı. 

“Merhametini Kaybetmiş Bir Dünyada Yaşıyoruz” 

Panelde kısa bir konuşma yapan Hatice Görmez ise, “Merhametini kaybetmiş bir dünyada yaşıyoruz. Ve bunun en büyük bedelini maalesef en çok çocuklar ödüyor. Bizler bir yetimin elini tutup, onun göz yaşını silmediğimiz sürece bu kanayan yara dinmeyecek” diye konuştu. 

Panelin sonunda konuşan Kagem Müdürü Hicret Toprak koruyucu aileliğin bütün bakım modelleri içinde dinî, toplumsal ve hukukî açıdan en uygun model olduğunu yineleyerek konuşmacılara teşekkür etti. Toprak, Kagem’in bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da koruyucu ailelere ve adaylarına destek olmaya devam edeceğini söyledi.

“Hiçbir teşkilat ve yapılanma, ailenin yerini tutamaz. Bu yüzden bugün, koruyucu aile sistemi bir çocuk için en iyi model”

Panelde, 13 yıldır koruyucu ailelik yapan TDV Kagem gönüllüsü Selma Tunalı'nın, kendi hikayesini konuklara aktarmasının ardından  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nusret Soylu katılımcılar tarafından “koruyucu ailelik “ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. 
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar