MİNE SOTA … “GEÇİYORDUM UĞRADIM”

Siz Adamı Ölmekten Güldürürsünüz, Gülme Başına Gelir Komşuna, Düş Macunu, Bi’ Şey Söylicem Ama Gülmek Yok, Kendimden Geçiyordum Uğradım, Artık Gülsem de Gam Yemem, Delireceğim de Vakit Bulamıyorum, Bu da Size Kitap Olsun, Müsait Bi Yerde Gülecek Var, Ne Haliniz Varsa Gülün ve Kim Güldüye Gittim Geleceğim kitaplarının yazarı Çiğdem Can, bilinen ismiyle Mine Sota, keyifli ve neşeli sohbetiyle KALEM Söyleşileri'nin bu haftaki konuğu oldu.

“Mutluluk asla isteklerimize ulaşmak değildir. Sahip olduklarımızın kıymetini bilmektir. İnsanı asıl güldüren şey saf sevgidir. Yaptığım ve yazdığım her şeyi insanlar birbirini daha çok sevsin diye yazıyorum” diyor Mine Sota. 

“Mizah insanları güldürmenin yanında düşündürebiliyorsa çok daha sağlıklıdır” 

Mizahı ve mizahçıyı konuştuğumuz Yazar, mizahın ve mizahçının tanımını şöyle yapıyor. “Mizahçı demek, kendine ve etrafındakilere hatta bulunduğun yerden Satürn’e çıkıp oradan Dünya’ya bakabilmek demek. Ayrıca mizah insanları güldürmenin yanında düşündürebiliyorsa çok daha sağlıklıdır” diye de ekliyor.

“Gülmek Dünyanın en ciddi işidir”

Yazar, “Mizahı ciddiyetsizlik olarak algılamak, kesinlikle mizahı beceremeyecek kadar kafası çalışmayan insanların ortaya attığı bir durum. Mizah çok ciddi bir iştir. Hele gülmek dünyanın en ciddi işidir. Her saniye acıların yaşandığı bir Dünya’da gülmeyi başarabilmek hiç basit bir şey değil” diyerek mizahın önemine ve kaliteli mizahçılara olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti.  

“Yazarlık, hayalinizdekini görünür hale getirmektir. Yani bir nevi illüzyon. Bütün hayatınızı buna verebilirsiniz. Ki ben verdim” diyerek okuyucularını söyleşi süresince adeta mizah bombardımanına tuttu.

Söyleşi sonrası gerçekleşen imza saati ise yine yazarımızın samimi ve muzip tarzıyla keyifli dakikalara dönüştü. 
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar