“KENDİMİZ OLMAK” ÜZERİNE…

Dr. Savaş Barkçin, TDV Kagem ev sahipliğinde devam eden KALEM Söyleşilerinin misafiri oldu. 

“Bizim en büyük sorunumuz kendilik sorunudur ve bu sorun yeni bir sorun değil” diyerek “Kendimiz Olmak” başlıklı söyleşiye başlayan Barkçin, “Kıyafetimizden tutun, kullandığımız kelimelere, okuduğumuz kitaplara, sevdiğimiz yazarlara kadar hep bir bölünmüşlüğümüz var. Kendi müziğimizde bile kendilik sorunu yaşıyoruz. Maalesef biz, bugün kendisi olmaktan kaçan bir milletiz. Osmanlı Devleti de güçsüz olduğu için değil kendisi olmaktan çıktığı için yıkıldı. Bu sebeple bir milletin özüne dönmesi ve kendi olması için ne olduğuna, ne olacağına ve nereye gideceğine doğru karar vermesi gerekir. Kendiliğin en büyük esası ise 'edeb' tir. Kendimiz olmanın en büyük kaynağı da kulluktur” dedi.

“Yön olmadan yöntem olmaz. Bugün bizim her alanda şaşkınlığımızın nedeni yönsüzlük” diyerek sözlerine devam eden Barkçin’e göre bir iş yaparken otuz sene sonrasını düşünüp ona göre yönümüzü belirlemeliyiz. Bildiğimiz şeyleri kulaktan dolma değil; sağlam bilmeliyiz. Araştırmalı; araştırmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda daha çok okumalıyız. Unutmayalım her nimet bir imtihandır. Bu nimetlerin de kıymetini bilip ona göre kullanmalıyız. Bizim bugüne değil, yarının işine talip olmamız gerekiyor" dedi. 

Zamanın su gibi akıp gittiği söyleşinin ikinci bölümünde katılımcıların sorularını cevaplayan Barkçin, kitaplarını imzalayıp okurları ile sohbet etti.  
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar