''KAMP DIŞINDA YAŞAYAN SURİYELİ SIĞINMACILAR İÇİN EĞİTİM PROJESİ''

Kagem’de “Farkındayım Yanı başındayım” Sloganıyla hayata geçirilen “Kamp Dışında Yaşayan Suriyeli Sığınmacılar İçin Eğitim Projesi” İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

27 Kasım-2013 Çarşamba günü Kagem’ de “Kamp Dışında Yaşayan Suriyeli Sığınmacılar İçin Eğitim Projesi” kapsamında bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. 
Toplantıya Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ‘in eşi Hatice Görmez, TDV Kagem Müdürü Hicret Toprak, TDV Hayri ve Sosyal Hizmetler Müdürü Abdullah Çelik, AFAD, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, HAK-İŞ, SGDD, Bir İz, İLKDER, Başkent Kadın Platformu, KADBİR, İNFAK,TÜGED,Çağrı Okulları, YEKAD, Martı Grubu, MDM, YOYAV, MAZLUMDER, MİSSDER,İLK AV, ADAM, İHH, AYDER, MEKDAV, Muradiye Kültür Vakfı, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ve Turuncu Dergisi temsilcileri katıldı.   

İslam dünyasının Türkiye’den beklentisi yüksek . 

Kagem tanıtım filmi ile başlayan programda Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında, günümüzde İslam Dünyasının, Türkiye’den beklentilerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Palakoğlu, özellikle son dönemlerde Türkiye’nin resmi ve sivil tüm kurum ve kuruluşlarıyla, dünyanın hemen her yerine yardım götüren bir ülke durumuna geldiğini belirtti.  Palakoğlu, “Bugün İslam coğrafyasında, Pakistan, Somali, Myanmar ve Filipinler'de, komşumuz Suriye’de yaşananlara, 3 yıla aşkın bir süredir şahit oluyoruz. Yurt içi ve yurt dışındaki kurum ve kuruluşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde çok güzel çok hayırlı hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Sizlerle işbirliği içinde bu projeyi de en iyi noktaya taşıyacağız” şeklinde konuştu. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun ise bugüne kadar Somali ve Suriye ile ilgili yaptıkları çalışmalara değinerek, Suriye içine yardımlar organize edildiğini ve hızla dağıtımına başlandığını ifade etti. 

Ensar ve Muhacir Kardeşliği 

Daha sonra söz alan, Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ’in eşi Hatice Görmez ise, Ensar ve Muhacirin nasıl bir birine kardeş olduklarını, bir birleri için canlarından nasıl vazgeçtiklerini hatırlamak için bir araya gelindiğini söyledi. 

“Bugün Suriyeli kardeşlerimize göstereceğimiz ilgi ve yakınlığı konuşmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Geleceğe dair hayallerini bırakarak ülkemize sığınan genç kardeşlerimizin ve çocuklarımızın ellerinden tutabilmek, onları ilimle irfanla ve kültürle buluşturacak bu projeyi görüşmek ve sizlerden katkı alabilmek için buradayız” diyerek projenin önemine vurgu yaptı.
  
Eğitimde Öncelik Okul çağındaki çocuklar 

Daha sonra TDV Kagem Müdürü Hicret Toprak, proje sunumunu gerçekleştirdi. Projeye katkı sunmak üzere bir araya gelen temsilcilerin toplantıya katılım ve ilgilerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Toprak, proje kapsamında öncelikle okul çağındaki Suriyeli sığınmacı çocuklara ve gençlere yönelik olarak örgün eğitim çalışmalarına ağırlık verileceğini ifade ederek bu eğitimlerde öncelikli amacımız, çocuklarımızın örgün eğitimlerini, bir gün ülkelerine döndüklerinde kaldıkları yerden devam edebilecekleri imkanları oluşturarak bıraktıkları yerden sürdürebilmektir. Projenin diğer aşamalarında sığınmacılara yönelik yaygın eğitim, sosyal çalışmalar ve insani yardımlar organizeli bir şekilde gerçekleştirilecektir dedi. Toprak, projenin yürütülmesinde Kamu Kurum ve Kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin tecrübe ve birikimlerinin öneminin altını çizerek konuşmasını tamamladı.   

Sıra ile söz alan katılımcılar, Suriyelilerin hukuki sorunlarını ve haklarını içeren kılavuz kitapçık hazırlığı, istihdam edilmeleri noktasında çalışma izni almaları, mesleki beceri geliştirmeleri ile ilgili İŞ-KUR çalışmaları, Bilgi-Evleri meslek edindirme faaliyetleri, toplumdaki olumsuz Suriyeli algısı ile ilgili oluşan ön yargıların giderilmesi ve bu bağlamda kaynaşma programları gibi önemli gördükleri konularda görüşlerini dile getirdiler. Projenin başarıya ulaşması için bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşarak, her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.   Örgün eğitim organizasyonu ve denkliğin sağlanması noktasında başvurabileceğimiz, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Burslarından ve Türkçe Dil Denkliği için izlenilmesi gereken yol ve yöntemleri aktardı. Söz alan Suriyeli bir katılımcı, sığınmacıların yaşadığı sorunlara değinirken, çalışmaların özellikle istihdam alanında yoğunlaştırılmasını gerektiğine dikkat çekti.   Proje kapsamında istişare ve koordinasyon toplantıları devam edecek.
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar