Kadir Gecesi Dualarla İhya Edildi

Kadir Gecesi Dualarla İhya Edildi

TDV KAGEM Konferans Salonu’nda Hatim duası ile birlikte Kadir Gecesi de ihya edildi.

Ramazan boyunca KAGEM’de okunan Hatm-i Şerifin duasının da yapıldığı programa KAGEM üyeleri ve çalışanları katıldı.

Hatim programında TDV KAGEM Müdürü Hicret Toprak günün anlam ve önemine binaen kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Bizleri bugüne kavuşturan Rabbimize hamd olsun diyerek sözlerine başlayan Toprak: “Hepinizin bildiği gibi ramazan ayında çok kıymetli bir gecemiz var. O gece bizlere Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi olarak bildirilmiş. Bizler, okuduğumuz Kadir Sûresi ile 1400 senedir bu gecenin kadrini ve kıymetini bilmeye davet ediliyoruz. Bizler de çok şükür bu gecenin kıymetini idrak etmeye çalışıyoruz.

Peki, Kadir Gecesini bu kadar mübarek kılan nedir? O gecede Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlanması. Dolayısı ile Rasul-i Ekrem Efendimizin Risalet’inin başlangıcıdır. Kur’an-ı Kerim, Ramazan Ayında indirildiği için bizler bu ayı On Bir Ayın Sultanı diye biliriz. Ramazan Ayını Kur’an ayı yapan da Kadir Gecesi. Ayların içinde Ramazan Ayı neyse, Ramazan ayı içinde de Kadir Gecesi odur.

Unutmamalıyız ki, her işimiz bizim niyetimiz ile değer kazanır. Onun için bizler niyetlerimizi ne kadar halis tutar ve ibadetlerimizde de ne kadar samimi olursak imanımız da o kadar kuvvetli ve ecrimiz de o nispette iyi olacak. Cenab-ı Allah her gecemizi Kadir Gecesi eylesin” diye konuştu.

Ülkemizde bugün üç milyon mülteci kardeşimizin olduğunu hatırlatan Toprak “Bu anlamda ülkemizde muhacir olan kardeşlerimize de Ensar sıcaklığı ile sahip çıkalım. Etrafımızdaki yetimlerin başını okşayıp yüzlerini güldürelim. Küsleri barıştırıp bugünleri sadece kendimize değil başkalarına da bayram ederek bu sevincin bütün hanelere girmesini sağlayalım” çağrısı ile sözlerine son verdi.

Program, KAGEM’in Kur’an-ı Kerim hocalarından Nuran Bakkaloğlu’nun yaptığı Hatim duasıyla son buldu.

Paylaş:

Etiketler: Kandil , Kadir Gecesi , Dua , Hatim , ramazan

Yorumlar