HATTAT HASAN ÇELEBİ’DEN “HAT SANATININ İNCELİKLERİ” KONFERANSI

Hat sanatımızın yaşayan büyük ustası, Hasan Çelebi’yi "Hat Sanatının İncelikleri" başlıklı konferansı ile Kagem’de ağırladık.
Hat Sanatının tarihsel gelişiminden ve sanata nasıl başladığından söz ederek konferansına başlayan Hasan Çelebi; “Zor yapılan şeyler daima kıymetlidir. O yüzden de bu sanat, “el emeği göz nuru” tabirini tam olarak hak ediyor. Bir sanat eserinin kıymeti bilinmez ise sanatkâr yetişmez. Bir ağacı sulamazsan ağaç kurumaya mahkûmdur. Sanatkârın da sulanması, eserinin değer bulması iledir. Onun için ecdat demiş ki: Mârîfet iltifâta tabidir.” 
Hat sanatının kolay yapılan bir iş olmadığına vurgu yapan usta hattat, bu alandaki sanatkârın da kolay yetişmediğini ifade etti. İyi bir hattat olmak için bir ömür çalışmak gerektiğini ifade eden Hasan Çelebi kültürel değerlerimizin yaşatılarak yeni nesillere aktarılıp değer bulması için çaba harcamaları gerektiğinin altını çizdi. 
Hasan Çelebi, daha sonra Ankara’nın her yerinden kendisini dinlemek için gelen talebeleri ve sevenlerinin sorularını yanıtladı. 
Konferansın ardından Kagem Hüsn-i Hat eğitmeni Bekir Er, düzenlenen merasimle hocası Hattat Hasan Çelebi’nin elinden icazetini aldı.
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar