GENÇLER İKİNCİ KEZ Kagem’İN EV SAHİPLİĞİNDE “İYİLİK” ETRAFINDA BULUŞTU

İyiliği kendilerine bir yol haritası olarak kabul etmiş ve yapmış oldukları çalışmaları daha geniş kitlelere taşıyabilme adına bir araya gelen gençler, “İyilikte Gençlik Hareketleri Paneli” başlığı altında ikinci kez TDV Kagem’in ev sahipliğinde buluştu.

Kagem Eğitim ve Akademi Uzmanı Fatih Muhammed Çakmak’ın moderatörlüğünde başlayan panel Mefkure Topluluğundan Furkan Bayram, Karınca Kararınca Topluluğundan Amine Çakmaklı ve Ankara Genç Kızılay’dan Ayşe Sibel Yılmaz’ın konuşmaları ile gerçekleşti. 

“İyilik Şifalı Bir Dokunuştur”  

Panelin ilk konuşmasını, ‘yetimler ve muhacirler’ özelinde yapmış oldukları iyilik projeleri ile Amine Çakmaklı gerçekleştirdi. Topluluk olarak düzenledikleri saha çalışmalarında karşılaştıkları iyilik hikâyelerine değinen Çakmaklı: “İyiliği yapmak kadar vesile olmak da kısmet işidir. Bizler yaptığımız iyiliklerde sadece birer köprüyüz. Tevekkülün ne olduğunu, yoksulluğun kokusunun duvarlarına kadar sindiği aile ziyaretlerinde daha iyi anladık. İyilik şifalı bir dokunuştur. Bu yüzden yapacağımız iyilikleri lütfen ertelemeyelim” çağrısında bulundu.

 “Dünyayı İyilik Değiştirecek”

İyilikte gençlik hareketlerini temsilen gelen bir başka konuşmacı ise Furkan Bayram oldu. Kendi gönüllülük hikâyesinin ilk,  Kagem’in düzenlediği Kocatepe Gençlik Fuarı vesilesi ile başladığını söyleyen Bayram;  gönüllülük serüveninin ise Türkiye Diyanet Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Kurban organizasyonunda daha da anlamlandığını söyledi. Sınır ötesi mazlum coğrafyalarda şahit olduğu iyilik hikâyelerini yaptığı sunumdaki fotoğraflarla destekleyen Bayram,  Vakfın “Yeryüzünde İyilik Egemen Oluncaya Kadar” sloganının kendisini nedenli etkilediğini şu sözlerle ifade etti: “Kötülükleri bitiremeyiz ama iyilikleri çoğaltabiliriz.” Ve son söz, “Dünyayı İyilik Değiştirecek” dedi. 

“İyilik Daha Adil Bir Dünya İçin Çalışmaktır”

Panelin son konuşmasını ise Ayşe Sibel Yılmaz yaptı. “İyilik daha adil bir dünya için çalışmaktır” sloganı ile sunumuna başlayan Yılmaz, Genç Kızılay olarak yapmış oldukları faaliyetlerde yaşanmış iyilik hikâyelerini fotoğraf kareleri ile destekledi. “İyilik gerektiğinde farklılıkları görmezden gelerek bir yetimin acısını paylaşıp yalnız olmadığını hissettirip yaraları beraber sarmaktır. Bizler saha çalışmalarımızda gördük ki, iyilik öğrenilebilir. İyilik, herkesi mutlu eder. Mutlulukda bulaşıcıdır. Bu yüzden iyiliği öğretmek her daim ödevimiz olmalıdır” vurgusunda bulundu.

Panelin sonunda konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür konuşması yapan Kagem Eğitim Akademi Uzmanı Fatih Muhammed Çakmak ise; İyilik bazen insanı hiç bilmediği meşakkatli ve zor coğrafyalara götürebiliyor. Sizler, gittiğiniz yerlere iyilik adına güzel şeyler götürüyorsunuz fakat asıl güzel olan geriye dönerken verdiğiniz şeylerden çok daha kıymetli olan dua ve duygularla heybenizi dolduruyor olmanız” diyerek panelin son sözünü söyledi. 
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar