FATİH KOCA İLE “İSLAM VE MÜZİK” ÜZERİNE

FATİH KOCA İLE “İSLAM VE MÜZİK” ÜZERİNE

Musiki bir eğlenceden öte insanı olgunlaştırarak eğiten ve Allah’a daha yakın olmamıza aracı olan bir sanattır

KALEM Söyleşilerinde bu hafta, bu sözlerin sahibi geçmişten günümüze Tasavvuf ve Cami Musikisine yön veren musikişinaslara yönelik çalışmaları ile yakından tanıdığımız Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi Öğr. Gör. ve aynı zamanda usta neyzen Dr. Fatih Koca’yı ağırladık. 

Dini musikinin ilk formu Kur’an kıraatıdır.
 

Dini Musiki ile tanışıklığının çocukluk yıllarına dayandığını söyleyen Koca, “Küçük yaştan beri cami musikisinin içinde yer alıyorum. Dedem, köyümüzün camisinin hocasıydı. Bu sebeple çocukluğum camide geçti ve bu benim için büyük bir şanstı. Camide icra edilen formlara karşı olan ilgi ve alakam ilk dedem tarafından fark edildi. Bu anlamda beni bu alana yönlendiren ve teşvik eden kişi de o oldu. Yıllarca aldığım eğitim ve hafızlık sürecimde gördüm ki, dini musikinin ilk formu Kur’an kıraatıdır” dedi. 

Müzik, Tevhid’i ve Allah’ı öğretiyorsa müziktir.
 

Müzik, Tevhidi ve Allah’ı öğretiyorsa müziktir. Dolayısı ile müzik bir araçtır. Müziği helalleştiren veya haramlaştıran müziğin içine giydirilmiş sözlerdir. Dolayısı ile dini müzikten bunu anlarız. Bizim için önemli olan şudur: Tevhit inancını zedelemeyen her müzik mubahtır. Hiçbir şey yoktur ki, Allah’ı zikretmesin. Gitar da ney de Allah’ı zikreder bu ayete göre. Söz unsuru giriyorsa ve eğer Tevhit inancının dışındaysa zaten günahtır.” 

“İslam ve Müzik” başlığı üzerine konuştuğumuz söyleşinin ikinci bölümünde Fatih Koca, dinleyicilere unutulmaz bir musiki ziyafeti verdi. 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar