EDEBİYAT HAYAT KURTARIR MI?

Edebiyat, suyun sızladığını fark etmektir. Su sızlar mı? O da bizim kendimize sorumuz olsun… Güven Adıgüzel
Ebubekir Kurban’ın moderatörlüğünde gerçekleştirdiğimiz KALEM Söyleşilerimizde bu akşam, şair ve öykücü kimliği ile yakından tanıdığımız Güven Adıgüzel’i konuk ettik.
Edebiyat ve sanatın bir dalı ile uğraşma halinin çocukluktan gelen bir mesele olduğunun altını çizen Adıgüzel, “İyi bir yazar olmak için sağlıklı ve sâfi bir okur olmak şart” diyor.
Bir şiiri ya da bir öyküyü yazmak ile onu yayınlama gerekçesi arasında ciddi farklar olduğunu söyleyen yazar, “Yayınlama isteğindeki sebebin altında bilinme ve tanınma duygusu vardır. Fakat yazmadaki istek tamamen bir derdin oluşu ve onu herkese anlatmak ve duyurmaktır. Bu anlamda edebiyat, gerçeği dert eder ve insanı olumlu bir yönde hayattan soyutlayarak insanın yalnızlığını anlamlı kılar ”dedi.
Genç yazarların yazma serüveninde sabırsız olduklarını vurgulayarak onlara tavsiyelerde bulunan Adıgüzel, “ Eğer yazmak istiyor ve yazdıklarınızın kabul görmesini arzu ediyorsanız sabretmeyi öğreneceksiniz. Karşınıza çıkan engellerde yaptığınız işe küsmeyeceksiniz. Yazdığınız şeylerin iyi olduğuna önce kendiniz inanacaksınız. Sonra zaten size inanan insanlar arkanızdan gelecektir” diyerek yazar olmanın uzun soluklu bir yol olduğunu fakat bu yola girdikten sonra bunun hava ve su gibi artık vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geleceğini belirtti.
Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar