DR. NECDET SUBAŞI İLE “SÖZ UÇAR SIZI KALIR” DEDİK

DR. NECDET SUBAŞI İLE “SÖZ UÇAR SIZI KALIR” DEDİK

Raflarda henüz yerini almış olan  “Söz Uçar Sızı Kalır” adlı kitabı ile Dr. Necdet Subaşı KALEM Söyleşilerimizin konuğu oldu.  

Bazı kitaplar, hiç bilmediğimiz bir şehirde dolaşırken tanıdık bir yüze rastladığımızda yüzümüzde ansızın beliren gülümseme gibidir. Yaşanılmış güzellikleri anımsatır. Mutluluk ve huzur verir. Harflerdeki sevinci, kelimelerdeki heyecanı hisseder” diyor Subaşı.   

Son çıkan kitabı “Söz Uçar Sızı Kalır başta olmak üzere geriye dönük yazmış olduğu öykülerinden yola çıkarak kitaplarında yazdığı olayların aslında kendi hayatının birer aynası olduğu itirafında bulunan Subaşı, “İnsanın hayatının belirli dönemlerinde bir takım göçler olur. Bu kimi zaman mekânsal, zaman zaman da fikirsel dönüşüm anlamında göçlerdir. Aslına bakarsanız ben kendi hikâyelerim de daha çok şahsi göçlerimi kaleme aldım diyebilirim. Kısacası öykülerimi okurken aslında siz de benim gezdiğim yerlerde geziyor, benim konuştuğum kişilerle konuşuyorsunuz” dedi.  

Hikâyelerinde süslü kelimelerden ziyade, sıradan ve günlük hayattaki kavramlara özellikle yer vermeyi öncelediğini söyleyen Subaşı, kendi hikâyelerinin diğer hikâyelerden en büyük farkının, kahramanlarının yaşayan kişilerden oluşması olduğunu ifade etti.   

Genç yazar adaylarına da tavsiyelerde bulunmayı unutmayan Subaşı, Eğer gerçekten bir şeyler yazmaya niyetlendiyseniz önce, en yakınlarınızı yazarak başlayın tavsiyesinde bulundu.


Geniş katılımın olduğu söyleşinin ikinci bölümünde katılımcıların sorularını cevaplayan yazarımız, program sonrası okuyucuları ile tek tek sohbet edip kitaplarını imzaladı. 

 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar