DİYANET İŞLERİ BAKANI MEHMET GÖRMEZ, SURİYELİ ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi’mizin (TDV Kagem) Suriye’den gelen misafirlere yönelik Türkçe ve mesleki eğitim vermek üzere Ankara’da hizmete açtığı ‘Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti.   

Görmez konuşmasına, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kagem’e, Ankara'da bulunan Suriyelilere ve muhtelif yerlerden Türkiye’ye gelerek misafir olan kardeşlerimize ve çocuklarımıza hazırladıkları bu imkândan dolayı teşekkür ederek başladı. 

“Bugün sizlerle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu merkezde hem çocuklarımızın, gençlerimizin hem de anne ve babaların büyük bir istekle Türkçe öğrendiklerini görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum” diyerek sözlerine devam eden Görmez:

“Türkiye’deki kardeşlerinizle birlikte büyük bir medeniyetin yeniden inşasına hepiniz öncülük yapacaksınız…” 

Coğrafyamızda yaşadığımız bütün acılar bir gün sona erecek. Her kardeşimiz özgür bir şekilde kendi ülkesine dönecek ve hep birlikte Türkiye’deki kardeşlerinizle beraber Suriye’yi, Irak’ı imar ederek, tarihte nasıl ki büyük medeniyetler inşa edildi, aynı şekilde büyük bir medeniyetin yeniden inşasına hepiniz öncülük edeceksiniz.  

“Burada misafir değilsiniz. Burası sizin eviniz, ülkeniz, toprağınızdır…”  

Burayı sakın misafir olduğunuz bir belde ve ülke olarak görmeyin. Burası sizin eviniz ve ülkenizdir. Bu topraklar sizin de topraklarınızdır. Bizim yaptıklarımız size iyilik değil, kendimize iyiliktir. Yaptıklarımız, hem insan olarak hem Müslüman olarak hem komşu olarak Müslüman kardeşlerimize karşı vazifelerimizdir. Ülkenizi, kalbinizden hiç bir zaman çıkarmayın. Suriye, Şam, Halep, Humus bunlar medeniyetimizin çok büyük merkezleridir.   

Görmez, kötülüklerin bir gün son bulacağını ifade ederek, “İnşallah mutlu, mesut, bahtiyar olarak tekrar ülkelerinize dönersiniz. Şam’ı, Halep’i Suriye'yi yeniden inşa edersiniz.” diyerek sözlerini tamamladı.   

Ankara Altındağ Önder Mahallesinde çalışmalarına başlayan merkezi, eşi Dr. Hatice Görmez ile birlikte ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kagem Müdürü Hicret Toprak, Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi Müdürü Selman Aktaş ve yetkililerden merkezin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sınıfları tek tek gezen Görmez’e öğrenciler, Türkiye-Suriye konulu çizdikleri resimleri ve Türkçe yazdıkları mektupları hediye ettiler.     

Proje ile ne hedefleniyor?   

TDV Kagem, kurduğu merkezle farklı kültür, dil ve sosyal yapılara sahip coğrafyalardan Türkiye’ye gelmiş olan çocuk, genç ve yetişkinlere burada bulundukları sürece yaşadıkları ağır travmalardan uzaklaştırmayı ve normal yaşantılarına geri dönebilmelerini sağlamayı hedefliyor.   

Türkçe dil eğitimleri  

Merkezde, Türkçe dil seviyesini ilerletmek isteyen gençlere ve yetişkinlere yönelik Türkçe dil seminerleri; lisans, yüksek lisans, doktora düzeyinde çalışma yapmak isteyen öğrenciler için ise TÖMER hazırlık destekli Türkçe yeterlik sertifika programı hazırlandı.   

Aile eğitim programları   

Büyük bir bölümü parçalanmış ailelerden oluşan Suriyeli ve yabancı misafirleri desteklemek üzere danışmanlık ve aile eğitimi hizmetleri verilecek. Danışmanlık ve eğitim hizmetleri, eşlerin etkin ve doğru iletişimi, savaş ve zorlu koşullarla baş etme, kadın ve çocuk sağlığı, aile içi ilişkiler, çocukların aile içinde eğitimleri gibi çeşitli konulardan oluşuyor.   

Mesleki eğitimler   

Meslek edinme kursları Türkçe dersi alan kişilere yönelik olacak ve ikinci dönem başlayacak.   

Çocuklara özel çalışmalar
  
Merkezde çocuklar için de 3-6 yaş grubunun faydalanabileceği çocuk oyun salonu bulunuyor. Çocuklar için ayrıca sosyal-kültürel seminerler de düzenlenecek.

 Danışmanlık hizmetleri

Suriyelilere yönelik yapılan eğitim ve sosyal çalışmaların yanı sıra yine Suriyelilere bürokratik işlemlerde rehberlik, tercüman desteği, psikolojik rehberlik desteği, mesleki rehberlik ve kimlik, kayıt, hukuk gibi resmi işlemler için danışmanlık desteği verilecek.
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar