ARİF AY İLE ŞİİRİN TOPLUMSAL YANSIMALARI ÜZERİNE…

Toplumun özünü ve direncini kaybetmesindeki en büyük etken, o toplumdaki okuma oranındaki düşüklüktür diye sözlerine başlayan şair kişiliği ile tanıdığımız Arif Ay, KALEM Söyleşilerinin bu haftaki konuğu oldu.

Şiir severleri KALEM Kitap Kahve’de buluşturan keyifli söyleşide Ay, şiirin toplumsal yansımalarını dinleyicileri ile paylaştı. 

İhtiyaç sıralamasında kitap 324. sırada 

Yazar Ay, “Türkiye’de 1400 kütüphane var. Kahvehane sayısı ise 540 bin. İhtiyaç sıralamasında kitap 324. sırada. Türkiye’de yılda ortalama 6 saat kitap okunuyor. Fakat günde ortalama 6 saat televizyon izleniyor. 80 milyonluk bir ülkeyiz ve bugün Türkiye’deki kitap satışları maalesef bunu doğruluyor” sözleri ile Türkiye’deki kitap okuma oranının azlığına dikkat çekti. 

Belleği güçlü kılan okumaktır

Şair, “İnsan fıtratı gereği pek çok yeteneğe sahip olarak yaratılıyor. Fakat bugünkü teknoloji bunları da kaybetmemize sebep oldu. Günümüzde emek sarf etmediğimiz yüzlerce teknolojinin bütün nimetlerini paramızla sahip olabiliyor ve onları hayatımızda putlaştırıyoruz” diyerek söyle devam etti: “İnsanı güçlü kılan unsurlardan biri de belleğidir. Belleği güçlü kılan ise okumaktır. İkincisi ise mekân. Fakat modernite bugün bunu da yok etti. Mesela bugün; bir zamanlar Necip Fazıl yaşadı desek, üstadın kitapları dışında ne özel bir mekânı var ne de o mekânda yaşanan anıları yansıtacak eşya. Bu yüzden mekânlar geçmişe doğru şahitlik gösterme anlamında önemlidir.”  

Bugün şiirin günümüzde geldiği yeri ve şiirin toplumda karşılık bulamayışının nedeni kişinin geçmişten bugüne kadar bir bellek aramasını bulamamasından kaynaklandığını ifade eden yazar, “Ayrıca şairin kullandığı dil, toplumun genel değerleri ile örtüşen bir yapıda olması gerekiyor. Peki, şiir toplumdaki gidişata karşı bir ses yükseltmeyecek mi? Evet yapacak. Fakat bunu yaparken kendi tabiatından asla taviz vermeyecek. Çünkü şiirin asıl işlevi, insanların gazını almak ya da gaz vermek değildir” dedi. 

Edebiyat maceramızın ayrıca öğretici bir özelliği olduğuna vurgu yapan şair, “ Bir toplumun alt yapısını kültür ve sanat oluşturur. Okumayan bir toplum olduğumuz için, pek çok âlimimiz söylemek istediği şeyi daha kısa ve kalıcı olması hasebi ile şiirle anlatmaya çalışmış” dedi. 

Yazarımız söyleşi sonrası gençlerle sohbet edip kitaplarını imzaladı
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar