ALİ URAL’DAN “PEYGAMBER’İN AYNALARI” ÜZERİNE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ

KALEM Söyleşilerinde bu hafta, kendisini daha çok öykü, deneme ve şiir kitapları ile yakından tanıdığımız Ali Ural'ı son çıkan kitabı “Peygamber’in Aynaları” ile ağırladık.   

"Mü'min mü'minin aynası ise, Sahabenin Peygamber Efendimiz’in birer aynası olduğunu söylememiz yanlış olmaz." diyerek sözlerine başlayan Ural, "Peygamber'in Aynaları" başlıklı kitabında okurlarını, otuz üç sahabenin hayatını merkeze alarak asıl merkez olan Son Peygamber'e yaklaştırmak olduğunu söyledi.   

Söyleşide Ural’ın gözünden sahabeyi okurken, sahabe gözünden de Hz. Peygamber’i okuduk. “Birbirine ayna olmuş, birbirini yansıtmış bir silsile-i insan fotoğrafıdır Peygamber’in Aynaları” diyor yazar kitabı için.   

Yazar, “Peygamber Efendimiz, sahabileri gökteki yıldızlara benzetmiş ve 'Hangisine uyarsanız doğru yolu bulursunuz'” diyerek Ashap ve Hz. Peygamber arasındaki dostluğa dikkat çekti. “Dostlar birbirlerini yansıtırlar. Onlardan birine bakan bir diğerini görür. Birbirlerini andırırlar. Mü’min mü’minin aynasıdır hadisince, onlar birbirlerinin aynasıdırlar. Bu sebeple, Hz. Peygamber’in etrafındaki dostları, arkadaşları onu tanımamızda bize birer ışıktır ”diyor.   

Sahabeleri değerlendirirken öncelikle onların birer insan olduklarını hatırdan çıkarmamız gerektiğine vurgu yapan Ural, “Marifet, eksiği olmamak değil, eksiklerine rağmen ve onları aşarak iyi bir insan ve Müslüman olabilmektir” hatırlatmasını yaptı.  

Ural’ın dikkat çektiği konulardan biri de, Peygamber’imizin insan yetiştirme metodu oldu. “Efendimiz'in, sahabilerin karakterlerini tek bir mizaçta eritip birleştirmediğini biliyoruz. İslam'ın farklı kişiliklerdeki yansımalarının gelecek asırları aydınlatan bir zenginlik olduğunu ve fikir ayrılıklarının aslında bir üst akılda birleştirilirse onlardan nasıl istifade edilebileceğini Hz. Peygamber çok iyi biliyordu. Bu yüzden Sahabenin, kişisel özelliklerini silmek yerine var olan mizaçlarını iyi yönde kullanmalarına vesile olmuştur” diye konuştu. 

Söyleşi sonunda, genç yazar adaylarından gelen sorulara karşın mesleki tecrübelerini paylaşan yazarımız dinleyicilere son olarak şunları söyledi: Çok kitap okumak değil, nitelikli kitap okumak önemlidir. Nitelikli kitap okumak için de nitelikli zamanlara ihtiyacınız vardır. Ayrıca okuduğunuz her kitabın hakkını verin. Bunun hakkını da ancak, okuduklarınızı düşünerek verebilirsiniz. Unutmayın edebiyat, süsten ibaret bir yapı değildir. Bu sebeple, gereksiz süslemeler metni yıpratır." diyerek gençlere iyi bir yazar olmak için yazı yazarken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda küçük öneriler sunmayı da ihmal etmedi
Paylaş:

Etiketler: haber

Yorumlar