AKIL-İLİM-MARİFET EKSENİNDE KOCETEPE GENÇLİK FUARI

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından dördüncüsü düzenlenen Kocatepe Gençlik Fuarı’nda gençler bu yıl, “akıl, ilim, marifet”  teması etrafında bir araya geldi.

6-9 Mayıs tarihleri arasında 4 gün süren programda katılımcı kuruluşlar, Gençlik Fuarı boyunca Kocatepe’de bir arada oldular. Gruplar, fuar süresince hem kendilerini tanıtma ve faaliyetlerini anlatma hem de birbirlerini yakından tanıma imkânı buldular. Dört gün devam eden etkinlik süresince, aynı platform altında birlikte düşünüp beraber hareket ettiler. Birbirlerinden aldıkları ilhamla farklı bakış açıları kazanan gençler ortak noktalarda buluşmayı başardılar.

Söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema ve begesel gösterimleri, sergiler, yarışmalar ve daha pek çok etkinlikle beraber müzik dinletileri de fuar boyunca gençlerin keyifli anlar yaşamasına katkı sağladı. Sosyal etkinliklerle kendini ve dünyayı keşfeden gençler Tiyatro Külliyen ekibinin “Ziyafet Sofrası” tiyatro gösterileri ile de hem güldü hem de düşündüler.

Aslolan Samimiyetimizi Kaybetmeden Bu Platformu Büyütmektir

Her kesimden ziyaretçilerin beğenisini kazanan Gençlik Fuarının kapanış programında selamlama konuşması yapan KAGEM Müdürü Hicret Toprak; Bu yıl fuarımızın dördüncü yılındayız. Bugün, her sene bir önceki yılın üzerine neler koyduğumuzun resmini çekiyoruz. Görüyoruz ki bu geçen dört yıl Kocatepe’de meyvelerini vermiş görünüyor. Attığımız adımlar bugün için belki küçük ama inanıyorum ki samimi ve kendinden emin adımlar olarak ilerliyor. Aslolan samimiyetimizi kaybetmeden bu platformu büyütmektir’’ dedi.

Gençlerin mesleki çalışmalarının yanında özellikle iyilik hareketleri etrafında daha çok birlikte çalışmalar yaptığının altını çizen Toprak, Kocatepe Gençlik Fuarını sadece KAGEM olarak değil, 36 katılımcı gençlik kuruluşu ile birlikte düzenlediklerini ifade ederek tüm gençlere teşekkür etti.

Kocatepe Gençlik Fuarı kapanış konuşmasında katılımcılara hitap eden bir başka değerli isim Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin oldu.

Terazisi yanlış olanın bütün tarttıkları yanlıştır

Bilgin gençlere hitaben, ”ülkemizin ve geleceğimizin mimarı sizlersiniz. Bu sebeple, Türkiye Diyanet Vakfı olarak sizler için yapılan çalışmaların sonuna kadar arkasındayız. Sizler gerçekten geleceğin Türkiye’si ve İslam dünyası için güzel düşünen, hareket eden, akleden, idrak sahibi, marifet ve ilim sahibi gençlerimizsiniz. Bir Japon atasözünde diyor ki, “Terazisi yanlış olanın bütün tarttıkları yanlıştır. Terazisi doğru olanın ise bütün tarttıkları doğrudur.” Bu sebeple sizler buna benzer çatılar altında olduğunuz sürece inanıyoruz ki Kur’an’ın terazisi ile eğri ve doğruyu ölçeceksiniz.

Gerek dünyanın gerekse İslam Dünyası’nın bugün en büyük ihtiyacı kardeşlik hukukudur ve sevinerek söylüyorum ki dört gün boyunca 36 kuruluşun arasındaki o sevgi ve muhabbeti görmek bizleri mutlu etti.

Akıl sizi ilme, hakikate ve marifete götürür

Akıl, kalpte hak ile batılı birbirinden ayıran nurdur. Akıl, yaptığınız işlerde bir ölçüdür. Aklınızı doğru yönde kullandığınız sürece akıl sizi ilme, hakikate ve marifete götürür. Aksi takdirde yolunuzdan saptırarak yanlış yollara götürür” diye konuştu.

Bilgin sözlerine bu güzel organizasyona ev sahipliği yapan TDV KAGEM’e teşekkür ederek Kocatepe Gençlik Fuarının sadece Ankara’da kalmaması ve Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilmesi gerektiği temennisinde bulundu.

Fuarda ayrıca gençler adına fuarın en genç kulübünün temsilcisi olarak İbrahim Enes Duruay da fuarın 4 günlük değerlendirmesini yaparak kendilerine bu fırsatı verdiği için KAGEM’e teşekkür etti.

Fuara katılan 36 genç STK,

Genç Ufuk fikir Kulübü Derneği, Engelsiz YBÜ, Osmanlı Dili ve Medeniyeti Topluluğu, TÜGVA Türkiye Gençlik Vakfı/ Ankara, Kulis Tiyatro Dergisi, Leyla’dan Sonra Projesi, İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği, Gazi Vera Topluluğu, Türkiye Yazarlar Birliği Gençlik Birimi, Medeniyet Tasavvuru Gençliği, Hukukçular Kulübü, TDV Münevverhane Öğrenci Kulübü, Adalet ve Medeniyet Derneği, Ankara Genç İHH, ÂFÂK Kulübü, HEMPA Çocuk Derneği, Genç Türk Kızılayı, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı TÜRGEV, Şehir ve Medeniyet Derneği, Kudüs Akademisi, Genç Gönüllüler, Karınca Kararınca, MİMCE Mühendisler Derneği, Enderun Eğitim vakfı-Genç Adam Dergisi, Anadolu Eğitim-Kültür ve Bilim Vakfı, Kızılcahamam-Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı, ODTÜ Fikir ve Gelişim Topluluğu, KUBBE Platformu, Genç Yeryüzü Doktorları, Uluslararası Doktorlar Birliği (AID), Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği, Mefkûre Kültür- Sanat ve Düşünce Topluluğu, Yeni Dünya Vakfı / Ankara, Kelebek Etkisi Topluluğu, Mikat Derneği ve Türkiye Diyanet Vakfı Gönüllü Grubu Oldu.

Fuarda imza ve söyleşi saatleri ile gençlerle bir arada olan Yazar ve Akademisyenler ise şu şekildeydi.

İhsan Fazlıoğlu, Nurullah Genç, Furkan Çalışkan, Bahadır Yenişehirli Oğlu, Necip Tosun, Metin Karabaşoğlu, Erol Göka, İbrahim Halil Üçer, Ömer Türker, Hilal Söylemez, Yusuf Genç, Mustafa Sami, Fatih Koca, Mehmet Lütfi Arslan, Beyazıt Akman, Mehmet Doğan, Ahmet Kavas, Ayşen Gürcan,Adem Çatak, Nurettin Soyak, şahin Bayzan, M.Sami Ulukavak, Ayşegül Genç, Ahmet Yıldız, İlknur Koç Aytaç, Cenksu Üçer, Ebubekir Kurban, Süleyman Arslantaş,Fatih Mutlu, Abdurrrahman Keskin, Uğur Korkmaz, Betül Güngör, Nidal Ulu, Yavuz Yekeler, Ömer Erdoğan, Sema Çelem, Bilal Sambur, Enver Arpa, Mehmet Ünal, Selçuk Erincik, Muhammed Özdemir, Ayşe Pehlivan, Şahin Bayzan, Turgay Bakırtaş, Selçuk Ferit, Ayşegül Genç, M.Sami Ulukavak, Harun Sönmez, Ömer Faruk Özcan, Ahmet Yıldız, Erdal Çakır gençlerle bir araya geldi.

Fuarın sonunda, tüm katılımcı kuruluşlara organzisyona verdikleri katkı ve desteklerden dolayı fuar hatırası olarak, kitap ve kalemin ham maddesi olan, kendileri adına dikilen ağaç sertifikaları takdim edildi.

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar