28 ŞUBAT NEYDİ, NE OLDU?

28 ŞUBAT NEYDİ, NE OLDU?


KALEM Söyleşilerinde bu hafta 28 Şubat’ın sosyal ve kültürel etkilerini konuştuğumuz “28 Şubat Neydi, Ne Oldu ?” başlığı üzerine Yazar Erol Erdoğan’ı konuk ettik.  

Erdoğan: “Her darbe siyasi ve sosyal etkilerinin yanı sıra ekonomik, dini, sosyal ve kültürel etkileri de beraberinde getirir. Şimdi milletçe bu etkileri temizleme zamanı. 28 Şubat gerçekten çok sahici bir darbe ve o sahici darbe ile ilgili çok sahici hikâyelerimiz var.28 Şubat, 15 Temmuz, 12 Eylül ve diğerleri hepimiz için bir takım duygusal birikimlerin olduğu çok önemli tarihi kavşak noktaları. 

Duygusal tepkilerin çok önemli ve insani bir ihtiyaç olduğunun farkındayım fakat bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak duygusal tepkilerden çok daha önemlisi, serinkanlı, işimize yarayacak stratejik analizlere ve konuşmalara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.  

28 Şubat hem siyasi hem de toplumsal bir darbedir

28 Şubat’ın diğer darbelerden farkının altını şu sözlerle çizen Erdoğan, “27 Mayıs ve 12 Eylül darbeleri direkt siyasete yapılmış darbelerdi. Bu yönüyle 28 Şubat Darbesi diğer darbelerden ayrılıyor. Çünkü 28 Şubat, diğer darbeler gibi sadece siyasete değil; yediden yetmişe, kadın, erkek, genç, yaşlı toplumun her kesimine yapılmış hem siyasi hem de toplumsal bir darbeydi” dedi.   

28 Şubat, 12 Eylül Darbesi’nin devamıdır
 

28 Şubat’ı, 12 Eylül Darbesi’nin bir devamı olarak gördüğünü söyleyen Erdoğan, “28 Şubat Darbesi temelde sosyolojik bir darbedir. Çünkü tamamen toplumun kodları ile oynamaya yönelik bir girişimdi.12 Eylül Darbesi, Türkiye’deki Müslümanlığı komikleştirme çabası olarak ortaya çıkmış iken, 28 Şubat ile komikleştirme ve karikatürize etme çabasından tamamen vazgeçilerek doğrudan demir yumruk olarak Türkiye’deki İslamcılığın karşısına çıkma projesidir.12 Eylül’ün devamıdır 28 Şubat. Onun için 12 Eylül’de yapılan taktiğin tutmadığını görünce yeni bir taktik denemesidir” ifadelerini kullandı.   

Erdoğan söyleşisine, “28 Şubat, toplumu bölerek diğer kısmına düşman etmiştir. Bu nedenle 15 Temmuz direnişi, on beş yıllık bir birikimin direnişidir aslında. sözleri ile son verdi. 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar